Kulisy Spraw: Powiązania i układy w Trójmieście

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:37
– Układ trójmiejski istnieje, to nie publicystyka, ani figura, która na siłę coś łączy. Był budowany od lat, już za czasów PRL, widać to nawet w wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania – mówił w audycji Kulisy Spraw Sylwester Latkowski, dziennikarz śledczy.
Audio
  • 12.04.2017 Sylwester Latkowski, dziennikarz śledczy o „układzie trójmiejskim”.
Pomnik Neptuna w Gdańsku.
Pomnik Neptuna w Gdańsku.Foto: Diego Delso / wikipedia / CC BY-SA 3.0

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że w Trójmieście widoczne są małe społeczności, bardzo ze sobą zżyte. - Osoby które wychodzą poza pewien krąg obrywają, albo są eliminowane – mówił.

Wskazywał, że miasta portowe na całym świecie są miejscem przerzutów i przemytu. Także Trójmiasto ma wszystkie cechy „małej Italii”. – To miasto, w którym jeden z biznesmenów, nazywany Grubym Rysiem, przez wiele lat prowadzony przez część służb, robiąc z nimi interesy był tam królem – tłumaczył Latkowski

Gość przypomniał, że Gruby R. powiązany był również ze sprawą mafii pruszkowskiej, a „potknął się” na nim m.in. Marek Biernacki, który zdecydował o jego śledzeniu. – To pokazuje, jak silne macki ma ten układ, jak silny wpływ na politykę – zaznaczył.

Według gościa, jedynym, co może zmienić układ trójmiejski, jest „wrzucenie granatu”. Jego zdaniem, powinny to robić media, „nawet jeśli obrywa się wyrokiem”. – Tam dzieci pilnują interesów, tego, by coś nie wyszło na temat ojca lub wujka. To specyficzne miasto, w którym porywa się ludzi i nawet nie zgłasza tego na policję – przekonywał.

Sylwester Latkowski odniósł się także do sprawy afery Amber Gold. W jego ocenie, od początku była ona upolityczniona, a wszystko szło w takim kierunku, by jedynymi oskarżonymi było małżeństwo P. – Ja ich poznałem, to nie możliwe. Oni robili to z konkretnymi ludźmi, za konkretne pieniądze, w konkretnym otoczeniu – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.  

Polskie Radio 24/ip

_________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 19:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nikoś" i spółka. Tak działała mafia na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:55
– Trójmiasto zawsze było królestwem przemytników – mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wójcik, dziennikarz śledczy, autor książki "Mafia na Wybrzeżu". – Dlatego tamtejszy świat przestępczy był powiązany z takimi grupami, jak "Pruszków" czy "Wołomin" – wyjaśniał gość audycji Kulisy Spraw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Likwidacja mafii pruszkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 22:00
W sierpniu 2000 roku policja i prokuratura przeprowadziły wielką obławę na kierownictwo mafii pruszkowskiej. Gangsterów obciążył wówczas zeznaniami Jarosław S., pseudonim „Masa”. – Byłem zdeterminowany, żeby zdecydowanie uderzyć i wystąpić w walce z przestępczością zorganizowaną – mówił w audycji Kulisy Spraw Marek Biernacki, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości, były koordynator ds. służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera Amber Gold – czy będzie przełom w sprawie?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 15:43
– Każdy dzień pracy sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold dowodzi, że Marcin P. i jego żona Katarzyna to były tylko "słupy" i ludzie podstawieni. Jestem przekonany, że ktoś stoi za małżeństwem P. – mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wikło (wPolityce.pl, wSieci).
rozwiń zwiń