Giełdowa gorączka Banku Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 19:45
25 stycznia 1994 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowały akcje Banku Śląskiego. W ofercie publicznej kosztowały one 500 tysięcy złotych. Jednak na pierwszym notowaniu akcje wyceniono aż na 6 mln 750 tysięcy złotych. Skala zainteresowania wśród inwestorów indywidualnych była ogromna – zapisało się ich ponad 820 tys. W efekcie dostali jednak tylko po 3 akcje. Do dziś to najbardziej spektakularny debiut na warszawskiej giełdzie. W audycji Kulisy Spraw mówił o nim Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu strefainwestorow.pl.
Audio
  • 18.05.2017 Paweł Biedrzycki, redaktor naczelny serwisu strefainwestorow.pl o „sukcesie” akcji Banku Śląskiego.
fot. ilustracyjna
fot. ilustracyjnaFoto: mat. prasowe / gpw.pl

Jak przypomniał gość, rynek kapitałowy od 1992 do 1994 roku wzrósł o 3000 proc. Dostępnych było zaledwie od 20 do 30 spółek (dziś powyżej 400), a każda z nich zyskiwała. – Mamy historię sukcesów, nagle na giełdę wybiera się renomowany polski bank, z inwestorem zagranicznym, zagranicznym kapitałem, największą siecią biur maklerskich, to spowodowało, że wszyscy Polacy rzucili się na te akcje – wyjaśniał.

Paweł Biedrzycki mówił, że „przebitka” na debiucie wyniosła 1350 proc. Szybko jednak pojawiły się problemy. – Okazało się, że polski rynek kapitałowy nie jest przygotowany na taki sukces, inwestorzy zapisali się na akcje, teoretycznie je posiadali, ale nie mieli świadectw depozytowych, nie mogli ich sprzedać – podkreślił. Zaznaczył, że na pierwszej sekcji otwarcie było szczytem, jednak później przez długi czas kurs tylko spadał. Dodał, że inwestorzy, którzy kupowali akcje i nie mogli ich sprzedać, by wyjść na zero musieli czekać do połowy 2006 roku. 

NIK, który skontrolował prywatyzację Banku uznał, że operację przeprowadzono źle, a winnymi porażki byli zarząd banku, Komisja Papierów Wartościowych, zarząd giełdy, ministrowie finansów i urzędnicy z tego resortu. Trzem osobom prokuratura postawiła zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, jednak po kilku latach procesu sąd umorzył postępowanie.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz. 

Polskie Radio 24/ip

____________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.05.2017

Godzina emisji: 19:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak