"Reformacja przyczyniła się do dechrystianizacji Niemiec"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 19:48
- Wraz z rozpoczęciem reformacji mieliśmy do czynienia z całą serią wojen religijnych w Europie Zachodniej. Za tym poszedł dynamiczny rozwój roli państwa, które w toku przemian kulturowych stawało się coraz bardziej świeckie. W Oświeceniu wszystko stało się zlaicyzowane. Za czasu totalitaryzmów również mieliśmy do czynienia z pustynią duchową – mówił w audycji Kulisy Spraw prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Kryzys i destrukcja. Szkice z dziejów reformacji".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Według gościa Polskiego Radia 24 islam najlepiej rozwija się w czasie kryzysu chrześcijaństwa. - Obecne Niemcy to kraj trzech dominujących wyznań. Pierwsze dwa miejsca zajmują katolicyzm i protestantyzm, ale rośnie dynamicznie liczba ateistów. Do tego dochodzi dynamicznie rozwijający się islam – powiedział Grzegorz Kucharczyk.

Jak podkreślał Kucharczyk, reformacja przyczyniła się do osłabienia pozycji katolicyzmu. – Trzeba pamiętać, że wraz z reformacją rozpoczął się rozkwit instytucji państwa kosztem Kościoła. Dzisiaj mamy do czynienia z nietolerowaniem autorytetów normatywnych, co jest pokłosiem reformacji. Reformacja przyczyniła się do dynamicznej dechrystianizacji Niemiec – mówił historyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Kulisy Spraw - wszystkie audycje

Data emisji: 28.06.2017

Godzina emisji: 19:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chrześcijaństwo – najbardziej prześladowana religia świata

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 21:21
Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest krytyczna: stanowią już tylko trzy procent ludności. Organizacje broniące praw prześladowanych obawiają się, że wkrótce skończy się, niemal dwutysiącletnia, historia chrześcijaństwa na tych ziemiach. O najbardziej prześladowanej religii świata mówił ks. prof. Waldemar Cisło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksiądz Kazimierz Gajowy: fanatyzm jest wypaczeniem islamu

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 13:28
O relacjach między chrześcijańską mniejszością a muzułmańską większością w krajach arabskich mówił w audycji Świat w Powiększeniu ks. Kazimierz Gajowy, wieloletni misjonarz na Bliskim Wschodzie. Z kolei korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk opowiadał o drodze krzyżowej w Koloseum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filozof, ksiądz Dariusz Oko o niszczeniu chrześcijaństwa przez nazizm i komunizm

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 16:36
– Potworne systemy, jak nazizm i komunizm, zgadzały się w nienawiści do chrześcijan, a w szczególności do księży – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. dr hab. Dariusz Oko, teolog i filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Rozmówca Adriana Klarenbacha odniósł się również do istoty zmartwychwstania Chrystusa oraz pomocy, której należy udzielać uchodźcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O uwodzicielskich właściwościach współczesnych radykalnych ideologii

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 23:57
„Plaga słowików” to zbiór esejów Agnieszki Kołakowskiej, traktujących m.in. o Kościele, współczesnych ideologiach oraz postawach liberalnych i nieliberalnych w polityce. Publikacja otrzymała tegoroczną nagrodę FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. O niszczycielskich ideologiach autorka mówiła w audycji Życie z Duszą Czy Bez.
rozwiń zwiń