Kulisy wyborów prezydenckich w 2005 roku. Sprawa Anny Jaruckiej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 20:18
Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Gursztyn. Dziennikarz w Polskim Radiu 24 przypomniał kwestię zaangażowania Anny Jaruckiej, byłej asystentki Włodzimierza Cimoszewicza, w kampanię prezydencką w 2005 roku.
Audio
  • 04.07.17 Kulisy wyborów prezydenckich w 2005 roku. Sprawa Anny Jaruckiej
Anna Jarucka w 2007 roku podczas procesu dot. posługiwania się przez nią sfałszowanymi dokumentami
Anna Jarucka w 2007 roku podczas procesu dot. posługiwania się przez nią sfałszowanymi dokumentamiFoto: Stefan Maszewski/REPORTER

Tygodnik „Wprost”, kilka miesięcy przed I turą wyborów prezydenckich, zarzucił Włodzimierzowi Cimoszewiczowi, że kupił akcje PKN Orlen, nie wykazując ich w oświadczeniu majątkowym. Sam ówczesny marszałek Sejmu wskazywał, że był jedynie pośrednikiem w zakupie tychże akcji. Później jednak, do komisji śledczej, badającej kontrowersje wokół koncernu paliwowego, dotarło pismo Anny Jaruckiej, w którym stwierdziła ona, że miała pisemną zgodę Cimoszewicza na wpisanie akcji do oświadczenia majątkowego byłego premiera.

– 90 procent dziennikarzy dało się nabrać na historię o nieszczęsnej kobiecie, prześladowanej przez demonicznego polityka – wspomniał w PR24 Piotr Gursztyn. – To było coś niezwykłego, że szara urzędniczka wystąpiła przeciwko potężnemu człowiekowi, który był jednym z liderów sondaży przed wyborami prezydenckimi – dodawał.

Tymczasem, okazało się, że rzekome upoważnienie Anny Jaruckiej przez Włodzimierza Cimoszewicza, do wprowadzenia zmian w oświadczeniu majątkowym, było sfałszowane. Notowania byłego premiera wśród wyborców jednak już wcześniej znacznie spadły, w konsekwencji czego wycofał się on z kandydowania na urząd prezydenta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz-Królikiewcz.

Polskie Radio 24/mp

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 04.07.17

Godzina emisji: 19.15


PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Resortowe Dzieci. Politycy". Dorota Kania: będą kolejne tomy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 21:30
- Nie wyobrażaliśmy sobie wraz z pozostałymi współautorami książek, Jerzym Targalskim i Maciejem Maroszem, że nie zajmiemy się klasą polityczną - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania. W piątek odbyła się premiera kolejnego tomu z serii "Resortowe dzieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy pokazywał, jakim jest politykiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 16:48
18 lat temu Sejm powołał nieznaną wcześniej w polskiej praktyce parlamentarnej instytucję. Komisji śledczej - bo o niej mowa - nadano uprawnienia prokuratorskie, a członkowie zyskali możliwość przesłuchiwania świadków zgodnie z kodeksem postępowania karnego. – Komisje pokazały pewne mechanizmy w państwie. Każdy, kto przed nią stawał, pokazywał, jakim jest politykiem – mówił w audycji Kulisy Spraw Mikołaj Wójcik z dziennika "Fakt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Spraw: Powiązania i układy w Trójmieście

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 21:37
– Układ trójmiejski istnieje, to nie publicystyka, ani figura, która na siłę coś łączy. Był budowany od lat, już za czasów PRL, widać to nawet w wymiarze sprawiedliwości i organach ścigania – mówił w audycji Kulisy Spraw Sylwester Latkowski, dziennikarz śledczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy przetargu na budowę ropociągu "Przyjaźń". Co się stało z kilkuset milionami złotych?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 20:20
Ropociąg „Przyjaźń” to rurociąg, który miał biec z Płocka do rosyjskiej granicy. Miał być ogromną inwestycją na blisko miliard złotych. Jednak jego realizacja nigdy nie doszła do skutku. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Wojciech Sumliński.
rozwiń zwiń