Kulisy Spraw: Nieuzasadnione stosowanie detencji sądowej

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 19:56
Gościem audycji Kulisy Spraw był mec. Piotr Wojtaszak. Adwokat w Polskim Radiu 24 mówił o problemie zbyt częstego stosowania detencji sądowej w przypadku osób, które dopuściły się stosunkowo błahych przewinień.
Audio
  • 25.07.17 Kulisy Spraw: Nieuzasadnione stosowanie detencji sądowej
zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne,Foto: flickr/JRMO/CC BY-NC-ND 2.0

Ekspert na naszej antenie wytłumaczył, czym jest detencja sądowa. – To przymusowe osadzenie w szpitalu psychiatrycznym osoby, która dopuściła się czynu zabronionego w warunkach zniesionej poczytalności – mówił mec. Piotr Wojtaszak, zauważając przy tym, że sądy często decydują się na taki krok w stosunku do oskarżonych o kierowanie gróźb karalnych pod adresem osób trzecich.

– To połowa osób, które znalazły się w szpitalu psychiatrycznym wbrew swojej woli – wskazywał adwokat. – Tymczasem, kierowanie gróźb karalnych wobec innych osób to dość błahy występek, z perspektywy potencjalnej odpowiedzialności karnej – dodawał. Za tego typu czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jak relacjonował mec. Piotr Wojtaszak, stosunkowo rzadko się jednak zdarza, by ktoś trafiał do więzienia za grożenie innym ludziom. – Najczęściej jest to kara grzywny bądź ograniczenia wolności – mówił ekspert, podkreślając przy tym, że największym problemem może być, z perspektywy winnego, decyzja o detencji sądowej.

– Jeżeli ktoś trafia do więzienia, wie kiedy z niego wyjdzie. Tymczasem, jak pokazuje moje doświadczenie zawodowe, za kierowanie gróźb karalnych można trafić do szpitala psychiatrycznego nawet na kilkanaście lat – pointował mec. Piotr Wojtaszak.

W audycji również o problemach związanych z zasadnością stosowania detencji sądowej.

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 25.07.17

Godzina emisji: 19.15


 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Do więzienia za mowę nienawiści?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:40
W Polskim Radiu 24 mecenas Krzysztof Dmowski tłumaczył, jak polskie prawo traktuje sprawę tzw. mowy nienawiści. Prokuratura sprawdza, czy znany sportowiec i przedsiębiorca nawoływał do nienawiści wobec uchodźców poprzez swoje wpisy na portalach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakich reform potrzebuje polskie sądownictwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 11:10
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości to jedno z głównych haseł jakimi posługiwało się PiS przed wyborami. Temat nie zniknął. Jak przekonywał 10 lutego w "Sygnałach dnia" Jarosław Kaczyński, system sądownictwa panujący w Polsce to "wielka zgnilizna", którą trzeba w końcu "zacząć leczyć". O najważniejszych punktach reform tej dziedziny życia publicznego mówił w Polskim Radiu 24 były sędzia Adam Tomczyński z Wyższej Europejskiej Szkoły Prawa i Administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma KRS. "Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 09:46
Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Reforma jest potrzebna, lecz nowelizacje PiS to wylewanie dziecka z kąpielą”

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 13:05
Senat przyjął bez poprawek w sobotę w nocy z piątku na sobotę nowelizacje ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz trafią one do prezydenta Andrzeja Dudy. Za przyjęciem obu ustaw głosowało 57 senatorów, a 29 było przeciw. O nowelizacji ustaw o KRS i ustroju sądów mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”) i Michał Matys („Duży Format”).
rozwiń zwiń