Ekspert o kulisach afery reprywatyzacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 18:31
Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Gozdowski, dziennikarz Pulsu Biznesu, zajmujący się m.in. sprawą nieprawidłowości wokół reprywatyzacji w Warszawie. Publicysta w Polskim Radiu 24 mówił m.in. o tym, dlaczego proces zwracania nieruchomości można nazywać „dzikim”.
Audio
  • 10.08.17 Ekspert o kulisach afery reprywatyzacyjnej
Panorama Warszawy
Panorama WarszawyFoto: shutterstock

– Reprywatyzacja jest „dzika”, bo nie opisują jej przepisy prawa. Działania komisji weryfikacyjnej są szansą na stworzenie ram, w których będzie można się poruszać w kontekście zwrotów nieruchomości – wskazywał Piotr Gozdowski. W ocenie gościa PR24, ws. afery reprywatyzacyjnej nie można mówić o przypadku. – Do nieprawidłowości nie dochodziło od przypadku do przypadku. Nikt nad tym wszystkim nie panował, w tej sprawie piramida korupcyjna jest horrendalna – przekonywał dziennikarz.

Zdaniem Piotra Gozdowskiego, sprawy reprywatyzacyjne w wielu przypadkach nie zostały dostateczne zbadane, przez co mogło dochodzić do nieprawidłowości. – Z zasobów miasta „wypłynęły” w ramach reprywatyzacji ponad cztery tysiące nieruchomości, w wielu sprawach pojawiają się ci sami ludzie – zauważył gość PR24.

W pierwszych dniach sierpnia Komisja Weryfikacyjna uchyliła w całości decyzję zwrotową działki pod dawnym adresem Sienna 29 w Warszawie. Komisja odmówiła też przyznania praw do niej Maciejowi M., który uzyskał je w 2012 roku. Organ nadał decyzji klauzulę natychmiastowej wykonalności.

30 sierpnia odbędzie się rozprawa dotycząca zwrotu Poznańskiej 14, na 6 września zaplanowano rozprawę w sprawie reprywatyzacji Marszałkowskiej 43.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/IAR

___________________________________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 10.08.17

Godzina emisji: 19:15

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
damiat912017-08-11 14:49 Zgłoś
Cała afera z udziałem HGW jest zrobiony aby tylko nie wyszyły na jaw przekręty jakie robiła poprzednia ekipa rządząca w Warszawie. Kamińsiki i Ziobro z Jarkiem na czele!!
v-iolQa2017-08-11 14:33 Zgłoś
Winna czy nie winna, na ta całe komisje, badań spraw, idą napisz pieniądze!! Nas podatników

Czytaj także

Jan Śpiewak: Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 08:11
Jan Śpiewak, lider warszawskiego stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze”, oczekuje dymisji od prezydent Warszawy. Jej powodem miałyby być kontrowersje wokół reprywatyzacji w stolicy. – Będziemy pilnować, by afera nie została zamieciona pod dywan – zapewniał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: Komisja Weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. Chmielnej 70

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 22:04
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję prezydent Warszawy w sprawie działki Chmielna70 oraz odmówiła przyznania praw do niej trzem osobom, które o nie wystąpiły i je uzyskały w 2012. Orzeczenie relacjonuje w Polskim Radiu 24 reporterka PR 24 Ewa Wasążnik, a komentuje Zofia Gońda i Karol Perkowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i Jan Popławski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: w ratuszu popełniono szereg przestępstw

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 11:17
- Miasto poniosło totalną klęskę ws. działki przy ul. Chmielnej w Warszawie. Przez 5 lat nie wykryło tego, że wydało skandaliczną decyzję, która oddawała bezprawnie nieruchomość wartą ponad 100 mln zł osobom, które nigdy jej uzyskać nie powinny – powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości, członek komisji weryfikacyjnej. Gość odniósł się w ten sposób do afery reprywatyzacyjnej i prac komisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie stowarzyszenie chce unieważnienia decyzji reprywatyzacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 12:23
Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa chce unieważnienia wszystkich decyzji reprywatyzacyjnych w stolicy od 2007 roku. Zdaniem jego członków, miejski Ratusz "selektywnie" traktował przepisy Dekretu Bieruta podejmując decyzje zwrotowe. Pod tym kątem działacze przeanalizowali sprawy ponad stu nieruchomości. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Tomasz Luterek, ekspert ds. reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienna 29. Komisja Weryfikacyjna uchyla decyzję władz Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 15:15
Komisja weryfikacyjna uchyliła w piątek decyzję wydaną z upoważnienia prezydent Warszawy ws działki przy d. ul. Siennej 29 i odmówiła przyznania prawa użytkowania wieczystego biznesmenowi Maciejowi M. Komisja oceniła, że prezydent zmierzała do osiągnięcia z góry założonego celu inwestycyjnego. Prace komisji relacjonuje reporterka PR24 Małgorzata Głogowska, a komentowałą Anna Amsterdamska ze Społecznej Rady przy Komisji Weryfikacyjnej. Orzeczenie KW transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Śpiewak o tym, jak działają "czyściciele kamienic"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 17:52
– Państwo nie chroniło lokatorów – mówił w Rozmowie PR24 Jan Śpiewak. Przedstawiciel stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa" wyjaśniał, jak w stolicy działali tzw. "czyściciele kamienic", którzy doprowadzali do eksmisji wielu dotychczasowych lokatorów reprywatyzowanych kamienic.
rozwiń zwiń