Kulisy Spraw: Jak uniknąć wciągnięcia w karuzelę VAT?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 19:55
Gościem audycji Kulisy Spraw był Damian Tokarczyk z kancelarii adwokackiej Raczkowski-Paruch. Prawnik w Polskim Radiu 24 mówił o tym, jak ustrzec swoją firmę przed wciągnięciem w karuzelę VAT-owską. – Prawie zawsze można tego uniknąć – przekonywał.
Audio
  • 7.09.17 Kulisy Spraw: Jak uniknąć wciągnięcia w karuzelę VAT?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/NBP/Public Domain

Damian Tokarczyk już po raz kolejny był gościem Kulis Spraw. W poprzednich audycjach mówił m.in. o pomyśle powstania komisji śledczej ws. wyłudzeń podatku VAT, a także o tym, jak uczciwe firmy są wmanewrowywane przez nieuczciwe podmioty do tzw. karuzel, by uwiarygodnić przestępstwo.

W trzecim z kolei programie ekspert mówił o tym, jak uniknąć wplątania się w niejasną pod względem prawnym transakcję. Jak podkreślał Damian Tokarczyk, by ustrzec się przed kłopotami, przede wszystkim konieczna jest szczegółowa weryfikacja potencjalnego kontrahenta.

– Nie wystarczy tylko ściągnięcie z Internetu odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego. To niewiele nam powie o działalności konkretnego podmiotu – wskazywał. – Trzeba zainwestować trochę czasu i przejrzeć akta w KRS. Tam zobaczymy m.in., czy przez cały okres swojego funkcjonowania dana firma prowadziła działalność, zobaczymy też sprawozdania finansowe. Oprócz tego, należy sprawdzić, czy spółka płaci podatek VAT; można tego dokonać za pomocą portalu podatkowego, udostępnianego w sieci przez resort finansów. Jeżeli firma nie zawiera transakcji związanych z odprowadzaniem VAT, powinna zapalić się nam czerwona lampka – mówił gość PR24.

Więcej porad w całej rozmowie z Damianem Tokarczykiem.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz

Polskie Radio 24

Data emisji: 7.09.17

Godzina emisji: 19.15

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kulisy Spraw: karuzele VAT-owskie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 20:00
Według danych Ministerstwa Finansów w latach 2007-2015 Skarb Państwa stracił przez wyłudzenia VAT ok. 200-250 mld złotych. Wicepremier Mateusz Morawiecki chce powołania komisji śledczej w tej sprawie. Pomysł popiera m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O karuzelach VAT-owskich w audycji Kulisy Spraw mówił dr Damian Tokarczyk z kancelarii adwokackiej Raczkowski-Paruch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Komentatorzy o przyczynach i skutkach afer III RP

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:39
Według ministra Sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro „konieczna jest zdecydowana i skuteczna walka z przestępczością VAT-owską, bo na tych oszustwach tracimy wszyscy”. O aferach finansowych III RP mówili w audycji Debata Poranka politolog prof. Kazimierz Kik oraz publicyści: Marek Król („wSieci”) i Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska Codziennie”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłudzenia VAT-u. "To sprawa dla prokuratury i sądu"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 16:00
Szef sejmowej komisji finansów publicznych Jacek Sasin powiedział, że konieczne jest powstanie komisji śledczej, dotyczącej wyłudzeń podatku VAT. Jacek Sasin mówił w Polskim Radiu 24, że jest to największa afera w Polsce po 1989 roku. Słowa posła PiS komentował w PR24 Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji i "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBŚP rozbiło gang wyłudzający podatek VAT

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 15:55
Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT przy międzynarodowym handlu folią i blachą. Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób. O walce z wyłudzaniem podatku VAT mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Piekarz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz lepsza ściągalność podatku VAT. Większe wpływy do budżetu o co najmniej 20 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 16:00
- W tym roku poprawa ściągalności podatku VAT przyniesie zwiększenie wpływów do budżetu o co najmniej 20 miliardów złotych - poinformował minister finansów i rozwoju. W Gorącym Temacie komentarz Sławomira Horbaczewskiego, ekonomisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karuzele VAT-owskie. Spółka Eurocash zgłasza sprawę do prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 19:43
Spółka Eurocash po przeprowadzeniu wewnętrznego audytu stwierdziła, że padła ofiarą przestępstwa wyłudzania VAT i zgłosiła sprawę do prokuratury. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw mecenas dr Damian Tokarczyk z kancelarii adwokackiej Raczkowski-Paruch.
rozwiń zwiń