Gaz dla Polski. "Pierwszy raz od 20 lat jesteśmy w dość komfortowej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 19:33
W 1996 roku została podpisana pierwsza duża umowa gazowa między Polską a Rosją. Ten kontrakt opiewał na 25 lat. Wiele z warunków podpisanego wówczas kontraktu budzi dzisiaj poważne wątpliwości. O kontrakcie gazowym mówiła w audycji Kulisy Spraw Agnieszka Łakoma, ekspertka Centrum Gospodarczego im. M. Kopernika i publicystka tygodnika "Do Rzeczy".
Audio
  • 13.09.2017 Agnieszka Łakoma: sytuacja jest sprzyjająca – szanse na obniżkę cen są istotne
Przepompownia gazu na wybrzeżu Bałtyku
Przepompownia gazu na wybrzeżu BałtykuFoto: gazprom / mat. prasowe

Według Agnieszki Łakomej znaleźliśmy się w niezręcznej sytuacji, z powodu uzależnienia od importu gazu rosyjskiego. - Siłą rzeczy Rosja wykorzystywała tę sytuację - miała możliwość dyktowania cen. Sytuacja Polski znacząco się poprawiła, od kiedy uruchomiliśmy gazoport w Świnoujściu. Jesteśmy po raz pierwszy od 20 lat w sytuacji dość komfortowej, ponieważ mamy możliwość sprowadzenia gazu z dowolnego kierunku. Te 5 miliardów metrów sześciennych, które możemy dostać przez gazoport, to duży sukces, co poprawiło pozycję negocjacyjną wobec Rosjan. Szkoda, że gazoport powstał tak późno – powiedziała ekspertka.

Polska obecnie zużywa ponad 15 miliardów metrów sześciennych gazu. Dokładnie nie wiadomo, ile płacimy za tysiąc metrów sześciennych gazu z Rosji. – PGNiG nie ujawnia tych danych. To są kontrakty handlowe i nie dziwię się, że to jest tajne. Jednakże sami Rosjanie mówili, że płaciliśmy drożej, więc nie ma sensu podważać ich opinii. Negocjatorzy zawsze mogli być lepsi. Ceny są obliczane głównie w oparciu o notowania ropy naftowej. Teraz cena gazu spada. Sytuacja jest sprzyjająca – szanse na obniżkę cen są istotne – mówiła Łakoma.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

_____________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 19:15


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przełomowy dzień dla rynku gazu. Pierwsza dostawa LNG z USA dotarła do Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 11:51
O godz. 14 w terminalu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu odbędzie się uroczysty odbiór surowca ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsza dostawa LNG przypłynęła do Polski w środę wieczorem. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 ekspert ds. gazu Bartłomiej Sawicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazoport i Baltic Pipe symbolami zmian w polskiej energetyce

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 18:32
Dywersyfikacja źródeł dostaw, lepsza pozycja przed zbliżającymi się negocjacjami z rosyjskim Gazpromem, a także zapewnienie energetycznego bezpieczeństwa państwa. Oto główne cele, jakie przyświecają polskiemu rządowi przy poszukiwaniu nowych dostawców gazu do naszego kraju. O gospodarczym, a także politycznym wymiarze gazowej polityki państwa mówił dr Maciej Sokołowski, ekspert rynków paliw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister energii: przez Polskę może następować dywersyfikacja gazu do Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 16:00
Prezydent USA Donald Trump zadeklarował w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. – To wzmacnia naszą pozycję w tym, do czego zmierzamy, byśmy mieli zabezpieczcie surowca dla siebie i mogli dostawy gazu oferować innym krajom Europy Środkowej – mówił w audycji Kapitał i Praca Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
rozwiń zwiń