Kulisy Spraw: projekt "Chopin"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 19:35
- Bank PKO SA ogłosił publicznie, że sprzedał swoją spółkę za 60 mln zł. Nie ogłosił jednak, że podpisał umowę na 25 lat z Pirelli zrzekając się tym samym praw majątkowych. Tę informację zataił – powiedział w audycji Kulisy Spraw finansista, prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek” Jerzy Bielewicz. Gość odniósł się w ten sposób do projektu „Chopin”, do którego doszło w 2006 roku.
Audio
  • 19.09.17 Jerzy Bielewicz o projekcie „Chopin”.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Wikimedia Commons, Piotr Brichacek (Briho)

3 kwietnia 2006 roku Bank Pekao sprzedało 75 procent udziałów w swojej spółce Pekao Development za 60 milionów złotych włoskiemu deweloperowi Pirelli. Dwa miesiące wcześniej Pekao SA i Pirelli podpisali przedwstępną umowę sprzedaży. Warunkiem sfinalizowania transakcji było jednak podpisanie przez strony tzw. umowy wspólników na 25 lat. Bank Pekao SA oddawał na ten okres prawo wyłączności na zakup własnych nieruchomości banku i trudnych kredytów klientów banku zabezpieczonych na ich nieruchomościach. To właśnie najważniejsza część projektu "Chopin". O tym fakcie jednak oficjalnie nie poinfrmowano. 

- Ostatecznie w czasie transakcji sprzedaży spółki Pekao Development, należącej do Banku Pakao SA, doszło do podpisania tzw. umowy wspólników między bankiem Pekao SA a włoskim developerem Pirelli – wyjaśnił Jerzy Bielewicz. Jak dodał, polski bank stracił na tym pieniądze. Czy tym samym działał na szkodę skarbu państwa? 


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz.

Polskie Radio 24

Data emisji: 19.09.17

Godzina emisji: 19:15

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

PZU kupił ponad 30 procent akcji banku Pekao

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 11:08
Powszechny Zakład Ubezpieczeń oraz Polski Fundusz Rozwoju kupiły blisko 33 proc. akcji banku Pekao. Ich koszt wyniósł ponad 10,5 miliarda złotych. Kupno akcji jest elementem strategii PZU, zakładającej stworzenie grupy bankowej, posiadającej aktywa o wysokości co najmniej 140 miliardów złotych. O repolonizacji sektora bankowego mówili goście Pulsu Gospodarki: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Andrzej Halesiak (Pekao SA, Towarzystwo Ekonomistów Polskich) oraz Marek Zuber (ekonomista).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dokonujemy rekonkwisty w sektorze bankowym"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:07
W ostatnich dniach Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju zakupiły pakiet kontrolny akcji Banku Pekao SA. Jak oceniali w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 eksperci – prof. Zbigniew Krysiak z SGH, Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości i Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG – to krok w dobrym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: Pekao SA w polskich rękach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 12:20
W środę zostało sfinalizowane przejęcie akcji banku Pekao SA przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju. W Rządach Pieniądza o repolonizacji sektora bankowego w Polsce rozmawiali Łukasz Bugaj z BOŚ Banku, Marek Wołos z Izby Domów Maklerskich i Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alior Bank z nowym zarządem, w Pekao SA wybór wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 12:44
Rada nadzorcza Alior Banku powołała do zarządu banku Katarzynę Sułkowską, Michała Chyczewskiego oraz Filipa Gorczycę - poinformował Alior Bank w komunikacie. P.o. prezesa banku został Michał Chyczewski.
rozwiń zwiń