Kulisy akcji "Widelec". "Przekroczono normy i uprawnienia"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 16:59
Akcja "Widelec" – tak nazwano zdarzenia związane z meczem Legii Warszawa z Polonią Warszawa we wrześniu 2008 roku. Policja zatrzymała dużą grupę kibiców Legii, kierujących się na stadion Polonii, miało to zapobiec zdemolowaniu miasta. Zatrzymano w sumie 752 osoby, większości przedstawiano zarzuty dotyczące czynów chuligańskich. O akcji "Widelec" mówił w audycji Kulisy Spraw mecenas Olgierd Pogorzelski, obrońca części kibiców.
Audio
  • 04.10.2017 Olgierd Pogorzelski: „Sąd w uzasadnieniu wskazywał, że prokurator nadmiernie gromadził materiał dowodowy”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: policja.pl

Po zatrzymaniach kibiców media donosiły o brutalności policji. Sprawa ciągnęła się przez wiele lat. Do tej pory sądy skazały tylko kilku kibiców, zapadło ponad sto wyroków uniewinniających. Pretekstem do zatrzymania były trzy race, które poleciały w kierunku stadionu Polonii. Zdaniem Olgierda Pogorzelskiego to była akcja, która przekraczała normy i uprawnienia ws. zatrzymywania podejrzanych.

- Liczba osób i sposób w jaki ta akcja została przeprowadzona pozostawia wiele wątpliwości co do charakteru akcji. Z prawniczego punktu widzenia zatrzymania zostały przeprowadzone w taki sposób, w jaki nie powinno się tego robić. Ponadto wywieranie presji na składanie zeznań prowadzi do patologii. Jeśli nie będziemy mieli zaufania do funkcjonariuszy publicznych, to będzie dramat – powiedział mecenas.

Według gościa Polskiego Radia 24 policja często brutalnie wymuszała przyznanie się do winy – warszawskie sądy zatkały się ilością spraw, a też sąd słusznie zauważył, że nie jest w stanie przeprowadzić "chaotycznie zbieranego materiału". Sąd w uzasadnieniu wskazywał, że prokurator nadmiernie gromadził materiał dowodowy. Na płytach z monitoringiem były nagrania niezwiązane z tą sprawą. Zdarzenie było w 2008 roku, a akt oskarżenia pojawił się w 2013 roku – mówił Pogorzelski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 04.10.2017

Godzina emisji: 19:07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak "Masa" oszukał wymiar sprawiedliwości?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 20:36
Pod koniec lat 90. XX wieku do polskiego kodeksu karnego, wzorując się na anglosaskich modelach prawnych, wprowadzono instytucję "świadka koronnego". Osobą taką mógł zostać skruszony przestępca, który za złożenie zeznań obciążających swoich kompanów, stawał się chroniony przez specjalną komórkę policji. Status taki uzyskał m.in. Jarosław Sokołowski "Masa" w procesie gangu pruszkowskiego. O "Masie" w audycji Kulisy Spraw mówili Aleksander Majewski (publicysta, dziennikarz "wPolityce.pl"), Jarosław Maringe (ps. "Chińczyk", były przemytnik).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transfery piłkarzy w PRL pod okiem SB

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 19:30
- Nie tylko generałowie, ale również niżsi rangą wojskowi czy funkcjonariusze resortu spraw wewnętrznych, mieszali się w transfery piłkarzy w PRL – powiedział w audycji Kulisy Spraw dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, autor książki "Tajna historia futbolu".
rozwiń zwiń