Reprywatyzacja. "W Krakowie przestępcom jest łatwiej niż w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 19:49
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że kwerenda zaległych spraw dotyczących reprywatyzacji w Krakowie wykazała, że także tam doszło do procederu wyłudzeń nieruchomości na podstawie nieprawdziwych dokumentów. Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Gozdowski (Wolne Miasto Warszawa).
Audio
  • 5.10.17 Piotr Gozdowski o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji nieruchomości w Krakowie
Kraków
KrakówFoto: pixabay / CC0

Kwerendy w Krakowie dokonał miejscowy prokurator regionalny na polecenie Zbigniewa Ziobry. Minister Ziobro poinformował, że istnieją podobieństwa między tym procederem, a oszustwami, do których doszło podczas reprywatyzacji w stolicy.

Jak podkreślił Piotr Gozdowski, "Kraków jest miastem, w którym nieruchomości na potęgę przeszły na Skarb Państwa". Dodał jednak, że sytuacja w Krakowie różni się od tej w Warszawie.

- W Krakowie sytuacja dla przestępców jest łatwiejsza niż w Warszawie. W Warszawie nieruchomości mają dużą wartość, ale trzeba się o nie bardziej postarać. Trzeba mieć jakąś wiedzę, by dokonać oszustwa, bo mamy do czynienia z wnioskami dekretu Bieruta, udowadnianiem wielu kwestii. W Krakowie było o tyle łatwiej, że odbywało się to w ramach spraw spadkowych. To były fałszerstwa testamentów, podstawianie ludzi, cudowne ożywienia. Byli także kuratorzy, reaktywacje przedwojennych spółek – wyliczał gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24

____________________ 

Data emisji: 5.10.17

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co wie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 18:00
- Prezydent Warszawy jest politykiem, który ma wiedzę o tym, co się w dzieje w jej otoczeniu – powiedział w Debacie Dnia Tomasz Walczak z Super Expressu. Odniósł się w ten sposób do artykułu Wojciecha Wybranowskiego z Do Rzeczy, który twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz wie więcej, niż mówi w sprawie warszawskich reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Pod opieką prezydent stolicy wyhodował się gigantyczny układ przestępczy, który wyłudzał nieruchomości”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 08:28
- Konferencje prasowe, oświadczenia na Facebook’u to całkowicie inny rygor udzielania informacji niż zeznawanie pod rygorem odpowiedzialność karnej za składanie fałszywych zeznań. Dlatego też komisja weryfikacyjna konsekwentnie wzywa Hannę Gronkiewicz–Waltz – powiedział w audycji 24 Pytania Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jego zdaniem prezydent Warszawy wie więcej na temat reprywatyzacji, niż mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje ws. reprywatyzacji. Problem nie tylko Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 12:47
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że specjalny zespół prokuratorów zbada reprywatyzację w Krakowie. Nie wyklucza też zainteresowania sprawą komisji weryfikacyjnej, która bada decyzje zwrotowe nieruchomości w Warszawie. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jakubem Szczepańskim z Faktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja NSA ws. sporu kompetencyjnego. "Runął ostatni mur, za którym ukrywała się Hanna Gronkiewicz-Waltz"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:59
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił cztery wnioski prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną. NSA stwierdził, że zakresy działania komisji oraz prezydent Warszawy są zbliżone, ale nie są takie same. O decyzji NSA mówili w audycji Rozmowa PR24 warszawski radny Piotr Guział oraz członkowie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji – Paweł Rabiej (Nowoczesna) i Paweł Lisiecki (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja weryfikacyjna. Jarosław Jóźwiak kontra Patryk Jaki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 15:55
"Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wiedziała, co się dzieje w poszczególnych sprawach reprywatyzacyjnych i gdzie ewentualnie popełniono błędy" - powiedział przed komisją weryfikacyjną b. wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Jego przesłuchanie przed komisją weryfikacyjną relacjonowała w audycji Gorący Temat reporterka PR24 Ewa Wasążnik.
rozwiń zwiń