X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wyzysk i lichwa. "Dla wielu proceder kończy się tragicznie"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 19:33
Lichwa – pożyczki łatwe do wzięcia i trudne do spłacenia. Gdy banki nie przyznają zdolności kredytowej, można znaleźć inne sposoby na wzięcie pożyczki. O tym czy jest to zorganizowany proceder przestępczy mówiła w audycji Kulisy Spraw mec. Iwona Dobkowska - radca prawny w Kancelarii Lech Obara i Wspólnicy.
Audio
  • 21.11.2017 mec. Iwona Dobkowska: „Ważne, by osoby poszkodowane zgłaszały się jak najszybciej”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GlowImages/EastNews

Zdaniem Iwony Dobkowskiej w sprawach takich pożyczek możemy mówić o wyzysku. – Trzeba powiedzieć szczerze, że mamy do czynienia z wyzyskiem, czyli wykorzystywaniem przez pożyczkodawców trudnej sytuacji ludzi, którzy potrzebują pieniędzy. Chodzi tutaj o sytuacje zagrożenia życia lub też zwykłe pożyczki związane z bieżącymi potrzebami. Ta instytucja charakteryzuje się tym, że osoby otrzymują pieniądze, a w zamian za to oddają prawo własności do nieruchomości – powiedziała radczyni.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 dla wielu osób taki proceder kończy się tragicznie. – Wykorzystywane w ten sposób są osoby starsze, o mniejszym wykształceniu, a także przyparte do muru. Nie należy obawiać się o tym problemie mówić swoim bliskim i iść z nim do prawnika, by nie było za późno. Na roszczenie z wyzysku mamy dwa lata. Dłużnicy często popadają w depresję, a ich decyzje odbijają się na rodzinach – mówiła Iwona Dobkowska.

Jak podkreślała radczyni, prawo reguluje jaka powinna być wysokość odsetek od pożyczki. – Osoby wyzyskujące często działają w porozumieniu, ale czasem też same. Każde przekroczenie stopy odsetek od pożyczki zapisanej w kodeksie powoduje, że mamy do czynienia z przestępstwem. W ustawodawstwie karnym i cywilnym mamy przepisy, które mówią, że wyzysk jest zabroniony. Ważne, by osoby poszkodowane zgłaszały się jak najszybciej – przekonywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Kurtz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 19:11


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Dokonujemy rekonkwisty w sektorze bankowym"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:07
W ostatnich dniach Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju zakupiły pakiet kontrolny akcji Banku Pekao SA. Jak oceniali w Pulsie Gospodarki Polskiego Radia 24 eksperci – prof. Zbigniew Krysiak z SGH, Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości i Janusz Kowalski, wiceprezes PGNiG – to krok w dobrym kierunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z lichwą? Rząd pracuje nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 12:05
Obowiązujące przepisy przewidują, że pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą przekroczyć kwoty 25 procent wartości zobowiązania i 30 procent za każdy rok trwania umowy. Obecnie trwają prace nad zmniejszeniem kosztów pożyczek, zwanych "chwilówkami". W Pulsie Gospodarki sprawę komentowali Monika Kurtek z Banku Pocztowego, prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Witold Michałek z Business Centre Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt nowelizacji ustawy ws. pomocy frankowiczom

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 22:03
Prezydencki projekt ustawy ws. frankowiczów, a także kontrowersje wokół działalności fundacji „Otwarty Dialog”. To główne tematy, który poruszyliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia. 
rozwiń zwiń