Kulisy zawłaszczania idei Roberta Schumana

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 19:30
W kontekście funkcjonowania Unii Europejskiej, często – chociażby w kwestii zarzucanych Polsce naruszeń ws. przestrzegania zasad praworządności – mówi się o "europejskich wartościach". Jak zatem powinno się je charakteryzować? Czy dziś są one rzeczywiści właściciele interpretowane? O tym w rozmowie z prof. Zbigniewem Krysiakiem z Instytutu Myśli Schumana.
Audio
  • 7.12.17 Kulisy Spraw: Zawłaszczanie idei Roberta Schumana
Robert Schuman
Robert SchumanFoto: Wikipedia/Agence Meurisse/dp

Jak zauważył gość Kulis Spraw, dziś w kontekście "europejskich wartości", wskazuje się często na wolność, w stricte lewicowym ujęciu. Zapomina się przy tym o chrześcijańskich podwalinach dzisiejszej wspólnoty państw Starego Kontynentu. Prof. Zbigniew Krysiak podkreślał, że często problem mają z tym faktem sami politycy europejscy.

– Jeden z europosłów, kiedy zainteresował się symboliką flagi UE, uświadomił sobie, że jest to motyw z Apokalipsy św. Jana. Prawdopodobnie (…) rozpoczął formę procesu dotyczącego składania wniosku o zmianę flagi unijnej – relacjonował gość PR24.

Prof. Zbigniew Krysiak krytycznie wypowiadał się też o corocznej Paradzie Schumana. Jak wskazywał, nie ma tam odniesienia do rzeczywistych myśli jednego z ojców-założycieli Unii Europejskiej. Przypomniał przy tym, że Robert Schuman bardzo mocno w swoich działaniach odwoływał się do zasad chrześcijańskich, a obecnie Kościół rzymskokatolicki prowadzi jego proces beatyfikacyjny.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.   

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 19.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Unia Europejska oczami amerykańskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 09:33
Co amerykańscy studenci wiedzą o Unii Europejskiej? Jak postrzegają współpracę na Starym Kontynencie? O tym w Konfrontacjach Idei mówili Izabela Kantor, Michael Mulligan i Khushbu Patel – amerykańscy studenci, którzy odbywają staż w Parlamencie Europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół ekspozycji w Domu Historii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 08:00
- Problemem Domu Historii Europejskiej w Brukseli jest to, że ten gigantyczny projekt - pierwsze tego typu podejście, by stworzyć cokolwiek ogólnoeuropejskiego - powstawało wręcz chyłkiem. Nie słyszałem o żadnej dyskusji intelektualistów, którzy by zasiedli i roymawiali  – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Paweł Ukielski (Muzeum Powstania Warszawskiego). O placówce mówił także Piotr Semka (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń