Mariusz Szczygieł: mam wątpliwości, czy te nagrody mi się należą

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 19:33
- Gdy dowiedziałem się, że sławna w latach 80. zabójczyni małego chłopca, znowu jest nauczycielką, a co więcej – że pracuje w ministerstwie edukacji narodowej jako ekspert do mianowania nauczycieli, krew się we mnie zagotowała. Pomyślałem, że coś jest nie tak wobec tego chłopca – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz, reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł.
Audio
  • 18.12.17 Mariusz Szczygieł o reportażu „Śliczny i posłuszny”.
Mariusz Szczygieł
Mariusz SzczygiełFoto: PR24/MS

Sprawa dzieciobójczyni, która pracowała jako nauczycielka, ponownie stała się głośna w 2013 roku za sprawą reportażu "Śliczny i posłuszny", za który Mariusz Szczygieł otrzymał tytuł Dziennikarza Roku i Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego.

- Moja bohaterka na śmierć zmaltretowała sześcioletniego chłopca. Odsiedziała karę, ale kara została jej po pewnym czasie zamazana, ponieważ zatarcie wyroku następuje 10 lat po odsiedzeniu wyroku. Jak się okazało, 20 lat później była już panią nauczycielką z czystą kartą w nowej szkole. Sama też zgłosiła się do pracy w MEN – mówił Mariusz Szczygieł.

Jak dodał, przez 2,5 roku dręczyła ona swojego sześcioletniego pasierba, po czym cały ostatni wieczór i pół nocy pastwiła się nad nim z powodu zgubionej sznurówki. – W trakcie mojej pracy nad tekstem okazało się jednak, że była ona taką samą ofiarą jak ten chłopiec. Mieszkała w inteligenckim żoliborskim mieszkaniu, gdzie była bita i karana za najdrobniejsze przewinienia – wyjaśnił reporter. Dodał, że jego tekst jest "o ofierze, która staje się katem".

Historia opisana przez Szczygła bulwersowała tak bardzo, że internauci ustalili prawdziwe dane negatywnej bohaterki. - Znaleziono tę panią i jej dom. Działy się nieprzyjemne rzeczy wokół tej kobiety. Z tego powodu uważałem, że nagroda za reportaż mi się nie należy - tłumaczył Szczygieł. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.

Polskie Radio 24/pr

____________________ 

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 18.12.17

Godzina emisji: 19:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Akcja na rzecz rodziny policjanta, który poległ na służbie. Licytuj i pomagaj

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 08:50
Już w czwartek 14 grudnia na wszystkich antenach Polskiego Radia odbędzie się licytacja przedmiotów, wybranych i ofiarowanych na rzecz pomocy rodzinie  policjanta, który zginął w akcji 3 grudnia 2017 r. w Wiszni Małej. 40-letni funkcjonariusz osierocił dwójkę dzieci, w wieku 8 i 12 lat.
rozwiń zwiń