Nieprawidłowości przy procedurze upadłości SKOK-u Wołomin

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:30
Stowarzyszenie Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała zrzesza osoby poszkodowane w wyniku upadłości SKOK-u Wołomin. O nieprawidłowościach ws. SKOK-u Wołomin mówił w audycji Kulisy Spraw Michał Karliński, przedstawiciel Stowarzyszenia im. św. Michała.
Audio
  • 28.12.2017 Marcin Karliński: „Wszyscy wiedzieli, że SKOK to czarna dziura, ale nie ruszano tego tematu z powodów politycznych”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stanisław Kowalczuk/East News

Rozmowa w audycji Kulisy Spraw to kontynuacja zeszłotygodniowej audycji w sprawie poszkodowanych w aferze związanej ze SKOK Wołomin. Program dotyczył kontrowersji wokół oszacowania zabezpieczeń hipotecznych kredytów SKOK-u Wołomin, wartych ponad 3,5 miliarda złotych. Sędzia prowadzący upadłość, na wniosek syndyka, ogłosił w prasie, że oszacowanie ostatecznie zakończono i dał stronom postępowania 7 dni (tuż przed świętami) na zgłaszanie ewentualnych zastrzeżeń.

Firma dokonująca wyceny nieruchomości zaniżyła ewidentnie wartość portfela kredytów zabezpieczonych na nieruchomościach. 540 milionów złotych – suma wycen nieruchomości operatów, 300 mln zł po uwzględnieniu hipotek i ostatecznie 72 miliony ceny portfela dla nabywcy.

Jak podkreślał Marcin Karliński, ogromne kwoty były wyłudzone, przy marginalnej wiedzy po stronie społecznej. – Polskie Radio to jedyny kanał dotarcia do opinii publicznej w tej sprawie. Inne media nie interesują się tematem, ale to normalne, ponieważ trwające trzy lata postępowanie upadłościowe jest w stanie zmęczyć każdego. Cena jest szokująca, zdziwiła nawet prokuratora, który nadzoruje postępowania karne. Umowa na wycenę SKOK-u była przygotowana w sposób nierzetelny – mówił przedstawiciel poszkodowanych.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 wycena jest wyraźnie skrojona pod potrzeby postępowania upadłościowego SKOK-u. – Ta cena jest raptem o 400 tysięcy niższa niż wierzytelności deponentów prywatnych. Z przyczyn ekonomicznych przetarg nie dojdzie do skutku, ponieważ wygenerowano ujemną wartość firmy. Wszyscy wiedzieli, że SKOK to czarna dziura, ale nie ruszano tego tematu z powodów politycznych – mówił Karliński.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/kk/mp/

____________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 28.12.2017

Godzina emisji: 19:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także