X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie mam, nie dam. Problem długów alimentacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 07:31
W Polsce jest już prawie 312 tys. dłużników alimentacyjnych. Średnio każdy z nich jest winien swoim dzieciom 34 tys. zł. Ściągalność tych kwot jest bardzo niska, a możliwości uchylania się od obowiązku alimentacji wiele. Jakie rozwiązania prawne pomogłyby rodzicom samotnie wychowującym dzieci wyegzekwować należne im alimenty? Czy nowe przepisy utrudnią uchylanie się przed obowiązkiem alimentacji? O dłużnikach w audycji O Sobie Samych mówiły Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet) i Joanna Łukaszewicz (Stowarzyszenie "Alimenty to nie prezenty").
Audio
  • 24.01.2017 O długach alimentacyjnych. Goście: Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet) i Joanna Łukaszewicz (Stowarzyszenie "Alimenty to nie prezenty")
Zdjęcie ilustracyjnefot. flickranGuus
Zdjęcie ilustracyjne/fot. flickr/anGuus

Jak wskazywała Nowakowska, sytuacje dłużników są różne, jednak najczęściej powodem nieuiszczania alimentów jest po prostu uporczywość i niechęć do płacenia. – Większość dłużników uważa, że płaci swojej byłej zonie, a nie dzieciom – dodała Łukaszewicz. Jej zdaniem, widać w Polsce również pewne przyzwolenie społeczne, gdy poklepuje się dłużnika, a nie zastanawia nad losem miliona dzieci. Wina spada również na pracodawców, którzy zatrudniają na czarno. – Mamy w Polsce 500 tys. mam, które same wychowują dzieci, utrzymują je pracując legalnie. Mamy  też 500 tys. ojców, dłużników alimentacyjnych, którzy latami nie potrafią znaleźć legalnej pracy – zaznaczyła.

Urszula Nowakowska wskazywała też na rozwiązania systemowe, które całą odpowiedzialność, za ściąganie alimentów przenoszą na barki kobiet. – Które muszą iść najpierw do sądów, zbierać dowody dla komornika. Powinna być odpowiedzialność państwa: jeżeli kobieta jest uprawniona do alimentów to je po prostu dostaje, a państwo ściga tych, którzy nie płacą – tłumaczyła.

Goście odnieśli się również do planowanych zmian w prawie alimentacyjnym. W ocenie Łukaszewicz, szansą może być karanie uchylających się od płacenia dozorem elektronicznym. – Będzie można wyśledzić, że wychodzi codziennie z domu i że przebywa w tym samym miejscu. I niekoniecznie wychodzi na kawę, ale do pracy – podsumowała.

W programie zaprezentowano także reportaż „Nie mam, nie dam”. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Tarka.  

Polskie Radio 24/ip

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 23:15


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 alimenty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także