Nie mam, nie dam. Problem długów alimentacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 07:31
W Polsce jest już prawie 312 tys. dłużników alimentacyjnych. Średnio każdy z nich jest winien swoim dzieciom 34 tys. zł. Ściągalność tych kwot jest bardzo niska, a możliwości uchylania się od obowiązku alimentacji wiele. Jakie rozwiązania prawne pomogłyby rodzicom samotnie wychowującym dzieci wyegzekwować należne im alimenty? Czy nowe przepisy utrudnią uchylanie się przed obowiązkiem alimentacji? O dłużnikach w audycji O Sobie Samych mówiły Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet) i Joanna Łukaszewicz (Stowarzyszenie "Alimenty to nie prezenty").
Audio
  • 24.01.2017 O długach alimentacyjnych. Goście: Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet) i Joanna Łukaszewicz (Stowarzyszenie "Alimenty to nie prezenty")
Zdjęcie ilustracyjnefot. flickranGuus
Zdjęcie ilustracyjne/fot. flickr/anGuus

Jak wskazywała Nowakowska, sytuacje dłużników są różne, jednak najczęściej powodem nieuiszczania alimentów jest po prostu uporczywość i niechęć do płacenia. – Większość dłużników uważa, że płaci swojej byłej zonie, a nie dzieciom – dodała Łukaszewicz. Jej zdaniem, widać w Polsce również pewne przyzwolenie społeczne, gdy poklepuje się dłużnika, a nie zastanawia nad losem miliona dzieci. Wina spada również na pracodawców, którzy zatrudniają na czarno. – Mamy w Polsce 500 tys. mam, które same wychowują dzieci, utrzymują je pracując legalnie. Mamy  też 500 tys. ojców, dłużników alimentacyjnych, którzy latami nie potrafią znaleźć legalnej pracy – zaznaczyła.

Urszula Nowakowska wskazywała też na rozwiązania systemowe, które całą odpowiedzialność, za ściąganie alimentów przenoszą na barki kobiet. – Które muszą iść najpierw do sądów, zbierać dowody dla komornika. Powinna być odpowiedzialność państwa: jeżeli kobieta jest uprawniona do alimentów to je po prostu dostaje, a państwo ściga tych, którzy nie płacą – tłumaczyła.

Goście odnieśli się również do planowanych zmian w prawie alimentacyjnym. W ocenie Łukaszewicz, szansą może być karanie uchylających się od płacenia dozorem elektronicznym. – Będzie można wyśledzić, że wychodzi codziennie z domu i że przebywa w tym samym miejscu. I niekoniecznie wychodzi na kawę, ale do pracy – podsumowała.

W programie zaprezentowano także reportaż „Nie mam, nie dam”. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Tarka.  

Polskie Radio 24/ip

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________ 

Data emisji: 24.01.2017

Godzina emisji: 23:15


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 alimenty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także