Adopcja bez wstydu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 13:04
Kiedyś adopcja była czymś wstydliwym i wciąż pokutuje na jej temat jeszcze wiele stereotypów. Dziś jednak coraz więcej rodziców rozmawia o niej otwarcie, także ze swoimi przybranymi dziećmi. Kiedy powiedzieć dziecku, że jest adoptowane? Jak radzić sobie w razie problemów? Gośćmi audycji „O sobie samych” były adopcyjne mamy Agata Komorowska  i Magdalena Modlibowska.
Audio
  • 21.03.2017 Trudny temat adopcji. Goście: adopcyjne mamy Agata Komorowska  i Magdalena Modlibowska.
W Polsce jest niespełna 70 ośrodków adopcyjnych.
W Polsce jest niespełna 70 ośrodków adopcyjnych.Foto: 2536477 / pixabay

Jak mówiła Agata Komorowska, wielu ludzi boi się adoptować dzieci, bo nie wiedzą, czy je pokochają i po prostu się ich boją. – Mają wyobrażenie, że one będą wyjątkowo trudne, że to na pewno będzie dziecko z ogromną liczbą problemów. To jest demonizowane – podkreśliła.

Modlibowska dodała, że trzeba uświadomić sobie, iż przyjmuje się dziecko z jego historią. – Nie mogę wziąć rozwodu z dzieckiem, bo nie podobają mi się jego korzenie biologiczne – zaznaczyła.

Goście mówili również o tym, jak rozmawiać z dzieckiem, że jest adoptowane. Magdalena Modlibowska podkreśliła, że to zupełnie naturalne, powiedzieć maluchowi, w jaki sposób przyszedł do rodziny. Wskazywała jednak, że część rodziców jest temu niechętna, bo boi się odrzucenia. – To złe wejście w adopcję. Jeżeli nie mam uporządkowanych swoich spraw, jeśli nie przepracowałam straty dziecka biologicznego, to wejście tego dziecka adopcyjnego jest jakimś substytutem, ma coś zastąpić i mam ogromny lęk, że cos stracę. Nie o to chodzi – wyjaśniała. Jej zdaniem, o adopcji najlepiej rozmawiać wówczas, gdy dziecko samo zapyta, jak przyszło na świat.

Agata Komorowska podkreśliła, że to niewyobrażalne, budować świat dziecka na kłamstwie, bo trzeba wykreować całą rzeczywistość od nowa. Sama dla swojej adopcyjnej córki napisała bajkę. – Czytałam ją wieczorami, ona wiedziała, z tym rosła. To dla niej naturalne, normalne i nigdy nie będzie jakimś szokiem – tłumaczyła.

W audycji zaprezentowano również reportaż Olgi Mickiewicz-Adamowicz „Adopcja bez wstydu”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Olga Mickiewicz-Adamowicz

Polskie Radio 24/ip

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 21.03.17

Godzina emisji: 23:15


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także