O miłości Polaków do słodyczy

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 14:05
Kupujemy ich zwykle więcej niż potrzebujemy. W domach mamy specjalne skrytki na ciastka i czekoladę. Na co zwracamy uwagę przy ich wyborze i ile jesteśmy w stanie zjeść? Rozmawiamy o słodyczach. Gościem audycji O Sobie Samych była Celina Kinicka, dietetyk, Marta Marczuk (PwC) i dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek (Uniwersytet SWPS).
Audio
  • 19.07.17 Jakie znaczenie mają słodycze w polskiej kulturze?
Przeciętny Polak zjada 4,5 kg słodyczy rocznie
Przeciętny Polak zjada 4,5 kg słodyczy rocznieFoto: pixabay / CC0

Według opublikowanego niedawno raportu firmy Pricewaterhouse Coopers, jesteśmy wśród tych europejskich narodów, które po ciastka sięgają najchętniej. Niestety, jesteśmy także wśród tych, których przedstawiciele ważą najwięcej.

Jak przekonywali bohaterowie reportażu Olgi Mickiewicz - Agata Puk, autorka bloga o zdrowym stylu życia AgataBerry.pl i Albert Judycki, właściciel cukierni Lukullus, można lubić słodycze, a jednocześnie zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Zdaniem Celiny Kinicka umiłowanie do słodkości ma swoje źródło już w okresie prenatalnym. - Słodycz to pierwszy smak jaki odczuwamy i który sprawia nam przyjemność. Po narodzinach pierwszym pokarmem jest zaś mleko mamy, które też jest słodkie. Jesteśmy więc na ten smak zaprogramowani – powiedziała dietetyk i dodała, że słodki smak daje nam przy tym energię do życia.

Jak przekonywała Marta Marczuk, w Polsce mamy rozwiniętą kulturę deserowania. - Lubimy częstować się ciastem i słodyczami podejmować gości. Dodatkowo dane rynkowe pokazują, że rynek słodkości bardzo dynamicznie się rozwija i prognozujemy, że w przyszłości będzie nam jeszcze bardziej słodko – przyznała gość audycji.

W audycji zaprezentowano reportaż Olgi Mickiewicz zatytułowany „Słodki ząb”.

Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz.

Polskie Radio 24/kawa

 O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 18.07.17

Godzina emisji: 23.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także