Zbiorowa pamięć Polaków. „Nadal mamy z nią problem”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 09:00
Czy Polacy mają kłopot z pamięcią historyczną? Czy demony przeszłości – zabory czy komunizm – zostały w naszym społeczeństwie odpowiednio przepracowane? O tym w audycji Życie z duszą czy bez mówił Przemysław Dakowicz, eseista, poeta, historyk literatury, autor książek „Afazja polska” i „Afazja polska 2”.
Audio
  • 22.01.17 Życie z duszą czy bez: Przemysław Dakowicz o zbiorowej pamięci Polaków
Panteon  Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych - pomnik znajduje się w Kwaterze na Łączce, w miejscu, gdzie od połowy 1948 roku chowane były potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego, na warszawskich Powązkach.
Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych - pomnik znajduje się w Kwaterze na Łączce, w miejscu, gdzie od połowy 1948 roku chowane były potajemnie ciała więźniów więzienia mokotowskiego, na warszawskich Powązkach.Foto: Mateusz Opasiński / wikipedia

W ostatnich miesiącach i latach zbiorowa pamięć Polaków wydaje się ożywać. Przykładem tego zjawiska może być swego rodzaju fenomen „Żołnierzy Wyklętych”. Bohaterowie powojennej walki o wolną Polskę pojawiają się w wielu kontekstach, często przypomina się ich heroizm.

W opinii Przemysława Dakowicza, polskie społeczeństwo nadal jednak tkwi w swego rodzaju afazji, nie wypowiada tego, co przez lata było przemilczane. – Jeżeli spojrzymy na nas wszystkich, jak na jeden organizm, możemy powiedzieć, że jesteśmy chorzy – mówił gość Polskiego Radia 24. – I będziemy chorować jeszcze przez wiele lat – dodawał.

Autor cyklu „Afazja polska” ocenił, że całościowe spojrzenie naszego społeczeństwa na minione lata wymaga szerokiej debaty i refleksji. – Tylko w ten sposób otrzymamy dowód na to, że musimy pewne momenty historii przepracować jako społeczeństwo – komentował eseista. Zdaniem Przemysława Dakowicza, na Polakach nadal widoczne jest piętno historycznego pomijania znaczących faktów przez komunistów. – Nasza społeczna świadomość jest pogruchotana – pointował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji Życie z duszą czy bez był Filip Memches.

Polskie Radio 24/mp

Życie z duszą czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 22.01.17

Godzina emisji: 19.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polityka historyczna za rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 18:41
Polityka historyczna była jednym z ważniejszych haseł wygłaszanych przez Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed kampanią wyborczą. Politycy PiS zapowiadali, że w narracji prowadzonej przez nowy rząd nastąpi widoczna i istotna zmiana. Politykę historyczną ostatniego roku podsumował w Polskim Radiu 24 publicysta Łukasz Kobeszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MON: czas, by Polska upomniała się o swoich bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 13:20
– Przez całe dekady nie było polityki historycznej na szczeblu państwowym, resortowym. Przez 50 lat PRL była nie tylko zamazywana, ale i tworzona na nowo, pod kątem potrzeb ideowych i politycznych okupantów – mówił w audycji Cafe Armia Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Amerykanie obalili komunizm?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 15:15
Jaki wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce mieli amerykańscy politycy, tamtejsze związki zawodowe i postaci związane z finansjerą? O tym w audycji „Wszystko jest Historią” mówił Paweł Zyzak, autor książki „Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nos Kleopatry: Co nam zostało z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 09:50
19 stycznia minęło 70 lat od wyborów do Sejmu Ustawodawczego. Jak oceniał w audycji Nos Kleopatry prof. Jerzy Eisler, historyk PRL, początek roku 1947 roku był przełomowy dla władzy ludowej. – To moment, który zamyka się proces zdobywania władzy przez komunistów – wskazywał ekspert.
rozwiń zwiń