Najważniejsze akcenty podróży papieża Franciszka do Kolumbii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 16:55
– Dla papieża bardzo ważną sprawą są problemy wszelkiego wykluczenia i podziałów – powiedział teolog ks. prof. Paweł Bortkiewicz. W audycji „Życie z duszą, czy bez?”, mając na uwadze niedawno zakończoną pielgrzymkę papieża Franciszka do Kolumbii, rozmowa o „teologii wyzwolenia”, „opcji na rzecz ubogich”, a także o idei przekształcenia Kościoła w instytucję charytatywną.
Audio
  • 17.09.17 ks. Prof. Paweł Bortkiewicz: Wielu ludziom wykluczonym potrzebna jest zmiana mentalności i sposobu wartościowania
Papież Franciszek.
Papież Franciszek.Foto: flickr/ESS/CC-BY-SA

W komentarzach przed papieską pielgrzymką bardzo często podnoszony był wątek olbrzymich kontrastów społecznych i nędzy, które obecne są w krajach Ameryki Łacińskiej. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przyznał, że był to znaczący motyw w podróży Franciszka do Kolumbii.

– Obok obszarów biedy występują bogate dzielnice, ukazujące ten rozdźwięk. Papież od samego początku swojego pontyfikatu bardzo mocno akcentuje sprawy społeczne, zwłaszcza kwestie dotyczące różnych podziałów i dysproporcji. Dlatego te elementy na pewno były istotne – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W audycji ks. prof. Paweł Bortkiewicz wyjaśnił również, czym jest „teologia wyzwolenia” i jaki stosunek ma do niej Kościół i sam papież Franciszek.

„Życie z duszą, czy bez?” prowadził Filip Memches.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Życie z duszą, czy bez w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 17.09.17

Godzina emisji: 19.14


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"A jaka jest twoja #misja?". W odpowiedzi na wezwanie papieża

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 09:18
Niedziela Misyjna 23 października rozpoczyna w Kościele katolickim Tydzień Misyjny. Z tej okazji Salezjański Ośrodek Misyjny realizuje kampanię społeczną "A jaka jest twoja #misja?". O wydarzeniu mówili w Polskim Radiu 24 ks. Jacek Zdzieborski, dyrektor Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego i Magdalena Piotrek, wolontariuszka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczanie papieża Franciszka a ideały w chrześcijaństwie

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 19:35
– Niezwykłą rzeczą jest to, że dokument papieski wzbudza tak gorące dyskusje – powiedział Paweł Milcarek, filozof, publicysta i redaktor naczelny czasopisma "Christianitas". W audycji "Życie z duszą, czy bez" rozmowa dotycząca, m.in. tego, czy nauczanie papieża Franciszka budzi kontrowersje wśród katolików, a także dlaczego w chrześcijaństwie nie ma miejsca na ideały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież w Kolumbii. „Najtrudniejsza pielgrzymka”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 15:00
Przebywający w Kolumbii papież Franciszek zaapelował, aby nie szukać zemsty na FARC. Działalność tej zbrojnej partyzantki przez pół wieku destabilizowała życie w tym południowoamerykańskim kraju. W Polskim Radiu 24 rozmowa z ks. Krzysztofem Ołdakowskim z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia i Anną Gwozdowską z Tygodnika “Wprost”, 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pielgrzymka papieża Franciszek do Kolumbii. "W dobrym momencie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 16:09
Pokój, pojednanie narodowe, walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym - to główne aspekty papieskiej podróży do Kolumbii. O papieskiej pielgrzymce do Kolumbii mówił w Polskim Radiu 24 Michał Barcikowski z "Christianitas".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie pielgrzymki Franciszka do Kolumbii

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 20:00
Głównym celem podróży papieża Franciszka do Kolumbii było wsparcie procesu pokojowego w kraju, który przeżył pół wieku krwawej wojny domowej. O wizycie papieża Franciszka w Kolumbii mówił w audycji Świat w Powiększeniu ojciec Tadeusz Szyszka, werbista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń