Obchody Wszystkich Świętych wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 23:59
Zbliża się dzień 1 listopada. O wymiarze historycznym, kulturowym i społecznym okresu wspominania zmarłych, mówili w programie Nos Kleopatry prof. Hanna Zowczak (Uniwersytet Warszawski) i Mateusz Matyszkowicz (TVP Kultura).
Audio
  • 27.10.16 Mateusz Matyszkowicz o obchodach Święta Zmarłych.
Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Cmentarz Powązkowski w WarszawieFoto: flickr.com/x-oph

Jak podkreślił Mateusz Matyszkowicz, w 1 listopada - niezależnie od wyznania i poziomu sekularyzacji - pamięta się o grobach swoich bliskich. – Tego dnia cała Polska jest w ruchu i widzimy wówczas coś, co umyka nam na co dzień. Widzimy jak bardzo się przemieszaliśmy, przemieściliśmy, np. ze wsi do miast i pomiędzy miastami – zauważył gość.

Zwrócił także uwagę na religijny wymiar tego święta. – Trudno jest odnosić się do śmierci nie poruszając sfery sacrum czy to w formie ortodoksyjnej czy też odwołując się do pewnego niepokoju metafizycznego, który pojawia się w człowieku, kiedy konfrontuje się ze śmiercią – zaznaczył Matyszkowicz. Dodał, że „o ile na co dzień można o śmierci zapominać - tego dnia się o niej pamięta”.

Prof. Hanna Zowczak zwróciła z kolei uwagę, że święto obchodzone 1 listopada wiąże się z dominacją Kościoła Rzymskokatolickiego i jego kalendarza. - Zarówno prawosławni, jak i grekokatolicy, choć nie jest to termin ich święta, często uczestniczą w tym święcie – zaznaczyła.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wiktor Świetlik.

Nos Kleopatry w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 27.10.16

Godzina emisji: 23:12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dzień Wszystkich Świętych – świętym może być każdy?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:26
Chociaż w naszej powszechnej świadomości utrwaliła się tradycja, że 1 listopada to dzień, w którym odwiedzamy cmentarze i groby najbliższych, że jest to smutny dzień zadumy nad życiem i przemijaniem – w rzeczywistości jest to bardzo radosny dzień w tradycji chrześcijańskiej – święto świętych Kościoła. Czym jest świętość? Kim jest święty i czy każdy nim być może? O tym w rozmowie z gośćmi PR24 – Beatą Chojnacką i ks. Prałatem Bogdanem Batrołdem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Wszystkich Świętych

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 11:32
Kościół katolicki 1 listopada obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. – To dzień udanego życia i tych, którzy przeszli przez ziemię dobrze czyniąc – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski, jezuita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczyna się akcja „Znicz”

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 16:20
Więcej patroli, kontrole trzeźwości i stanu technicznego pojazdu. Rozpoczyna się policyjna akcja „Znicz 2016”. Od dziś do 2 listopada na drogach i w okolicach cmentarzy będzie więcej policyjnych patroli. Gościem Polskiego Radia 24 był podkom. Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń