Nos Kleopatry: Wraca sentyment do PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2018 11:45
W przestrzeni publicznej wraca moda na PRL. Dowodem na to jest rosnąca popularność na restauracji w stylu peerelowskich barów czy nawet elementy wyposażenia prywatnych domów. O trendzie rozmawiali w audycji Nos Kleopatry autor książek o PRL red. Grzegorz Sieczkowski i założyciel Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski.
Audio
  • 5.01.17 Grzegorz Sieczkowski i Maciej Świrski o sentymencie do PRL-u
Fragment ekspozycji Muzeum Czar PRL.
Fragment ekspozycji Muzeum Czar PRL. Foto: /muzeumczarprl / fb

 Jak zauważył Grzegorz Sieczkowski, co jakiś czas wraca pogląd, że w PRL-u żyło się lepiej, bo były mieszkania, była praca. - Dla mnie PRL był ważny, bo był częścią mojego życia – podkreślił gość. Dodał, że „ludzie w PRL-u chcieli się samorealizować”. - Mieli prawo być inżynierami, technikami, naukowcami. Mieli prawo do robienia i starania się by robić to, co ich interesuje i robili to wewnątrz systemu. Z drugiej strony system stawiał pewne ograniczenia, co powodowało, że musieli rozwiązywać proste problemy w prosty sposób – mówił Sieczkowski.

Z kolei Maciej Świrski przypomniał, że Polska weszła w okres PRL-u po II wojnie światowej z wyniszczonymi elitami, gdyż cała przedwojenna inteligencja została wymordowana”.

- W PRL Polska weszła praktycznie bez elit, a ci, którzy chcieli pracować na rzecz ojczyzny jaka była albo włączali się w nurt komunistyczny albo pracowali gdzieś jako bezpartyjni fachowcy. PRL nie jest do potępienia en masse tylko dlatego, że istniał. Należy potępić zbrodnie, ale były też rzeczy pozytywne – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/pr

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.01.17

Godzina emisji: 22:18

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także