Program "Niepodległa". Trwały ślad w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:41
Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają do 2021 roku. Co powinniśmy czcić przede wszystkim i w jaki sposób zrobić to najlepiej? Które z wydarzeń, składających się na naszą niepodległość można uznać za najważniejsze? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli wiceminister kultury Jarosław Sellin i historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • 12.01.18 Jarosław Sellin: marzy nam się aby obchody 100-lecia odzyskania pozostawiły trwały ślad w naszej pamięci
Warszawa, 10 lutego 1919. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski przed Belwederem po pierwszym posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego.
Warszawa, 10 lutego 1919. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski przed Belwederem po pierwszym posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego.Foto: pid.gov.pl/

Celem programu, realizowanego w latach 2017-2021, jest upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości.

- Marzy nam się aby obchody 100-lecia odzyskania pozostawiły trwały ślad w naszej pamięci. Chcemy, aby tą pamiątką były kolejne instytucje, które będą prowadziły przez najbliższe dziesięciolecia systemową politykę historyczną, korzystną dla Polski – zaznaczył Jarosław Sellin.

W ramach programu "Niepodległa" powstaną m.in.: Muzeum Historii Polski, placówki poświęcone pamięci Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego, tradycjom I RP, czy też Muzeum Ziem Wschodnich i dawnej Rzeczypospolitej oraz Muzeum Sybiru. Zdaniem Jarosława Sellina, jeżeli powstaje trwała instytucja jak choćby Muzeum Żydów Polskich Polin czy Muzeum Powstania Warszawskiego, to znakomicie uzupełnia ona nasze luki pamięci. - Muzeum dziś to nie tylko wystawy stałe i czasowe, ale również wiele konferencji, seminariów, lekcje dla uczniów i prace naukowe. To jest systematyczna praca w dziedzinie polityki pamięci - podkreślił wiceminister kultury.

Jak zauważył prof. Janusz Odziemkowski, wydarzeń, które stały się początkiem odzyskania niepodległości przez Polskę było wiele i często były one stymulowane poglądami politycznymi. - Każda data ma znaczenie symboliczne. Tymczasem przyjęła się ta, która najpóźniej zakorzeniła się w naszej pamięci – powiedział gość audycji. - Dzień 11 listopada obchodzimy dopiero u schyłku II Rzeczypospolitej, i chociaż za świętowanie go można było kiedyś pójść do więzienia to właśnie ono wyryło się w naszej pamięci – tłumaczył historyk.

Gospodarzem audycji był Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/kawa

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.01.18

Godzina emisji: 22.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:51
– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:59
– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
rozwiń zwiń