X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Program "Niepodległa". Trwały ślad w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 11:41
Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości potrwają do 2021 roku. Co powinniśmy czcić przede wszystkim i w jaki sposób zrobić to najlepiej? Które z wydarzeń, składających się na naszą niepodległość można uznać za najważniejsze? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli wiceminister kultury Jarosław Sellin i historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • 12.01.18 Jarosław Sellin: marzy nam się aby obchody 100-lecia odzyskania pozostawiły trwały ślad w naszej pamięci
Warszawa, 10 lutego 1919. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski przed Belwederem po pierwszym posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego.
Warszawa, 10 lutego 1919. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski przed Belwederem po pierwszym posiedzeniu Sejmu Ustawodawczego.Foto: pid.gov.pl/

Celem programu, realizowanego w latach 2017-2021, jest upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości.

- Marzy nam się aby obchody 100-lecia odzyskania pozostawiły trwały ślad w naszej pamięci. Chcemy, aby tą pamiątką były kolejne instytucje, które będą prowadziły przez najbliższe dziesięciolecia systemową politykę historyczną, korzystną dla Polski – zaznaczył Jarosław Sellin.

W ramach programu "Niepodległa" powstaną m.in.: Muzeum Historii Polski, placówki poświęcone pamięci Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego, tradycjom I RP, czy też Muzeum Ziem Wschodnich i dawnej Rzeczypospolitej oraz Muzeum Sybiru. Zdaniem Jarosława Sellina, jeżeli powstaje trwała instytucja jak choćby Muzeum Żydów Polskich Polin czy Muzeum Powstania Warszawskiego, to znakomicie uzupełnia ona nasze luki pamięci. - Muzeum dziś to nie tylko wystawy stałe i czasowe, ale również wiele konferencji, seminariów, lekcje dla uczniów i prace naukowe. To jest systematyczna praca w dziedzinie polityki pamięci - podkreślił wiceminister kultury.

Jak zauważył prof. Janusz Odziemkowski, wydarzeń, które stały się początkiem odzyskania niepodległości przez Polskę było wiele i często były one stymulowane poglądami politycznymi. - Każda data ma znaczenie symboliczne. Tymczasem przyjęła się ta, która najpóźniej zakorzeniła się w naszej pamięci – powiedział gość audycji. - Dzień 11 listopada obchodzimy dopiero u schyłku II Rzeczypospolitej, i chociaż za świętowanie go można było kiedyś pójść do więzienia to właśnie ono wyryło się w naszej pamięci – tłumaczył historyk.

Gospodarzem audycji był Agnieszka Kamińska

Polskie Radio 24/kawa

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 12.01.18

Godzina emisji: 22.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Święto Niepodległości. Dlaczego 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 14:01
Odzyskanie niepodległości – po ponad 100 latach zaborów – nie było wydarzeniem, które miało miejsce jednego dnia. Dlaczego zatem Święto Niepodległości celebrujemy właśnie 11 listopada? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił Maciej Rosalak, historyk i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:51
– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat od orędzia Wilsona. „To było coś niebywałego dla Polaków”

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:59
– To było coś niebywałego dla Polaków. Po 123 latach niewoli pojawiła się nadzieja na utworzenie Polski, niezwisłej gospodarczo i politycznie – mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog i amerykanista. 100 lat temu, 8 stycznia 1918 roku, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Thomas Woodrow Wilson, ogłosił swój czternastopunktowy plan powojennego ładu politycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śladami Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 21:00
- Józef Piłsudski przebywał w Łodzi od jesieni 1899 roku. Przyjechał tu ze swoją świeżo poślubioną żoną Marią, gdyż chcieli stworzyć w Łodzi drukarnię pisma "Robotnik" – mówił w nowej audycji Polskiego Radia 24 Słowem Niepodległa dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Gość opowiadał także o aresztowaniu Piłsudskiego, jego pobycie w więzieniu przy ul. Gdańskiej i rewolucji 1905 roku.
rozwiń zwiń