X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

75. rocznica rzezi wołyńskiej. Krzesimir Dębski: to nie były symetryczne walki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 17:30
11 lipca 1943 roku na Wołyniu rozpoczęła się masowa akcja wymierzona w ludność polską przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) nazwana ze względu na swój brutalny przebieg rzezią wołyńską. Rodzina kompozytora Krzesimira Dębskiego była jedną z wielu, które ucierpiały w wyniku tych wydarzeń. Artysta był gościem Polskiego Radia 24.
Audio
  • 7.07.18 75 lat od rzezi wołyńskiej. "To nie były symetryczne walki"
Zbrodnia w Lipnikach na Wołyniu, zamordowani Polacy
Zbrodnia w Lipnikach na Wołyniu, zamordowani Polacy Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

- Rodzice mieszkali na terenach Wołynia. Ojciec urodził się we Lwowie, ale dzieciństwo i młodość spędził w miasteczku Kisielin, gdzie urodziła się moja mama i gdzie zamordowani zostali moi dziadkowie. W 1938 roku na Wołyniu ludności polskiej było jedynie 12 proc., a w wyniku wydarzeń wojennych była to społeczność w dużej mierze bez mężczyzn, więc ukraińskie twierdzenia, że były to bratobójcze, symetryczne walki, wojna chłopska, są z gruntu nieprawdziwe, ponieważ po stronie polskiej naprawdę nie miał kto walczyć - wspominał Krzesimir Dębski.

Dziadek kompozytora był lekarzem, który zdecydował zaszyć się na wołyńskiej prowincji, gdzie leczył ludzi za darmo i udzielał się jako społecznik. Tam poznał swoją przyszłą żonę, Ukrainkę. - Oboje zginęli. Nawet Bandera (Stepan Bandera, lider organizacji OUN, której zbrojnym ramieniem była UPA-przyp.red.) pisał, że "najgorsi są mieszańcy". Że "nigdy nie można ufać takich ludziom, którzy pochodzą z wielonarodowościowych związków" - podkreślił Dębski. - Dziadek był w społeczności postacią niezwykle popularną, mówił świetnie po ukraińsku, a będąc społecznikiem działa aktywnie na wielu polach. Kiedy z moją nieżyjącą już mamą odwiedziliśmy Kisielin i rozmawialiśmy z ukraińskimi kolegami mojej mamy z klasy w przedwojennej szkole, to wszyscy powtarzali, że jestem bardzo podobny do niego i z uśmiechem wspominali jego dobroć. A na pytanie mojej mamy o to czemu w takim razie go zamordowali, odpowiadali, że "tak trzeba było"  -mówił kompozytor.

W 2016 roku ustanowiono odznaczenie cywilne, które ma honorować tych obcokrajowców, którzy w latach 1917-91 na terenach dawnych Kresów Wschodnich ratowali Polaków. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 niewielu znajdzie się tych, którzy przyjęliby Krzyż Wschodni. - Ci którzy ratowali Polaków, boją się przyjmować tej odznaki. Boją się sąsiadów, którzy wciąż wypierają się tych wydarzeń - ocenił Krzesimir Dębski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/rr

-----------------------------

Data emisji: 07.07.18

Godzina emisji: 22.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Bitwa pod Monte Cassino. "Walczyli, by przypomnieć światu o polskich żołnierzach"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 10:15
W triumfie aliantów w bitwie o Monte Cassino ogromny udział miał 2 Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa. To polscy żołnierze jako pierwsi dotarli do ruin bronionego przez Niemców klasztoru. O polskich bohaterach spod Monte Cassino i o tym, jak dziś wygląda pamięć o bitwie mówili w audycji Nos Kleopatry: dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława i historyk Grzegorz Sieczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory kontraktowe 4 czerwca 1989 roku. „Był to stopień na drodze do suwerenności”

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 09:00
Początek czerwca to dobra okazja, by porozmawiać o polskim kalendarzu historycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w tym miesiącu, były wybory parlamentarne, zwane kontraktowymi. Odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Czy był to moment wielkiej nadziei, czy wręcz przeciwnie, żaden powód do świętowania? O różnych spojrzeniach na tę kwestię mówili goście audycji „Nos Kleopatry”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Kempa: potroiliśmy środki na pomoc humanitarną i rozwojową

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 10:06
Intensywnie pracujemy i mamy nadzieję, że strumień polskiego dobra nadal będzie płynął bardzo szeroko do potrzebujących - mówiła w audycji Nos Kleopatry Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: Polska w ramach UE powinna realizować własny interes narodowy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 13:00
– Liczę, że uda nam się zbudować poczucie jedności przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Nie jestem jednak naiwny. Wiem, jak jesteśmy podzieleni, jakie panują emocje w polskiej polityce – powiedział w audycji "Nos Kleopatry" Jarosław Sellin, wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski reportaż na początku XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 09:07
Tworzenie się nowego niepodległego państwa, rozwój prasy, problemy społeczne, podziały ekonomiczne, a także kontrasty światopoglądowe. To wszystko znajdowało swój wyraz w dokumentalistyce. Jak kształtowała i rozwijała się sztuka reportażu na początku XX wieku? Mówiła o tym w audycji „Nos Kleopatry”  prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń