Jubileusz polskiej rozgłośni radiowej na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 18:26
25 lat temu po raz pierwszy w eter popłynęły polskie słowa z Wilna. W czwartek zorganizowano uroczystą galę, podczas której świętowano urodziny Radia Znad Wilii. O historii rozgłośni i jej znaczeniu dla Polaków na Litwie z jej dyrektorem, Mirosławem Juchniewiczem rozmawiał Kamil Zalewski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: zw.lt

Dyrektor podkreślał, że zmieniają się słuchacze, zmienia się radio, ale cel i zadania pozostają te same. – Promocja muzyki polskiej, języka polskiego, dbanie o tożsamość narodową i czynne uczestniczenie w życiu gospodarczym, politycznym kulturalnym tego kraju, regionu – wyjaśniał. Rozgłośnia wspiera różne inicjatywy: od festiwalu kina polskiego, przez festiwal teatrów polskich, wystawy, harcerstwo, promocję czytelnictwa, współpracuje z przedszkolami, szkołami.

Radio Znad Wilii obecne jest przede wszystkim na falach ultrakrótkich, ale wykorzystuje także nowoczesne technologie. Może pochwalić się różnorodnymi kanałami tematycznymi, których oferta wciąż jest rozbudowywana. – To sukces Polski tutaj, w tym regionie. Jeśli sięgniemy do badań, zobaczymy cyfry, które wskazują, ilu jest odbiorców, to jeden z najlepszych wyników w Europie Środkowo-Wschodniej wśród mediów polonijnych – zaznaczył Mirosław Juchniewicz.

Podczas czwartkowej gali zorganizowano wielopokoleniowy koncert, który, jak tłumaczył gość, miał podkreślić, jak ważni są wszyscy słuchacze. – Cieszymy się, że obecni byli przedstawiciele Polskiego Radia Dla Zagranicy, którzy od wielu lat dbają, pomagają, kształcą. To dobry moment, by podziękować – mówił.

Zapytany o cel na kolejne lata, Mirosław Juchniewicz powiedział, że chciałby, by Radio Znad Wilii „skoczyło” co najmniej o dwa miejsca w rankingu słuchalności. – Chcemy, by wszyscy Polacy tworzyli ten program i cieszyli się z tego, co mamy – podsumował.

W audycji była również mowa o Domu Polskim we Lwowie, współpracy parafii z Polski i Rosji, polskiej misji katolickiej w Argentynie i Nagrodzie Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie i nastrojach Polonii w USA przed wizytą Donalda Trumpa.

Nie zabrakło też przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które zebrała Maria Furdyna.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/ip

Polacy w Świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 02.07.2017

Godzina emisji: 17:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Radio "Znad Wilii" na antenie PR24

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2012 10:07
O działalności Radia "Znad Wilii", swojej współpracy z Polskim Radiem oraz o sytuacji polskiej społeczności na Litwie - mówił w PR24 prezes Czesław Okińczyc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio na Kresach Wschodnich

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 15:15
21 listopada Archiwum Polskiego Radia zorganizowało konferencję „Polskie Radio na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”. Wydarzenie upamiętniło trzy rocznice związane z działalnością Polskiego Radia na wschodnich granicach Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja i jej wojna informacyjna

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2016 21:22
Manipulowanie informacją i kształtowanie pożądanych poglądów u odbiorców w celu poszerzenia stref wpływu i w dalszej kolejności konkretnych zdobyczy terytorialnych. Oto wojna informacyjna, będąca elementem wojny hybrydowej. Wzorowym przykładem państwa, które ją wykorzystuje jest Rosja. Co dzięki niej osiągnęła? Jakie metody stosuje? O tym wszystkim w najnowszej odsłonie Świata w powiększeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Litwa: Jubileusz Radia znad Wilii

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:00
Polska rozgłośnia w Wilnie, Radio znad Wilii, 1 lipca świętowała swoje 25. urodziny. Jest to jedyna rozgłośnia radiowa na wschód od Polski, która po polsku nadaje swoje programy 24 godziny na dobę. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Czesławem Okińczycem, prezesem Radia znad Wilii.
rozwiń zwiń