70. rocznica reemigracji Polaków z Bukowiny do Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 18:27
W tym roku mija 70. rocznica reemigracji części Polaków, których przodkowie osiedlili się na Bukowinie w XVIII i XIX wieku. Z krainy, dziś podzielonej pomiędzy Rumunię i Ukrainę, w latach 1945-1947 wyemigrowało ok. 45. tys. Polaków. Większość z nich osiedliła się w zachodniej części Polski, m.in. w Ziemi Lubuskiej. Z tymi, którzy zdecydowali się zostać w rodzinnych osadach w Bukowinie, rozmawiał Krzysztof Renik.
Audio
  • 01.10.17 Jadwiga Aleksandrowicz: głód i bieda powodowały, że Polacy opuszczali Bukowinę i wracali do Polski
Występy w polskiej szkole podczas wizyty B.Szydło w Rumuni 27.08.2016
Występy w polskiej szkole podczas wizyty B.Szydło w Rumuni 27.08.2016Foto: P. Tracz / KPRM

Reemigracji Polaków nie można zrozumieć bez pamięci o doświadczeniach II wojny światowej. Przez osady, w których zamieszkiwali, przebiegał w 1944 roku front. Okres walk pomiędzy wojskami radzieckimi i niemieckimi to jeden z najtrudniejszych momentów w dziejach polskiego osadnictwa na Bukowinie. Historię swojej rodziny opowiedziała Jadwiga Aleksandrowicz ze wsi Plesza.

– Z wojny nie powrócił mąż mojej babci. Miała trójkę dzieci i w związku z tym było jej bardzo ciężko. Przez dłuższy czas mieszkała w lesie po tym, jak Niemcy wyrzucili ją z domu. Dzięki pomocy zaprzyjaźnionej rodziny rumuńskiej udało jej się przetrwać najtrudniejsze momenty. O swoich trudnych losach opowiadała nam, swoim wnukom – wspominała pani Jadwiga.

Po przejściu frontu, bukowińscy Polacy wracali do rodzinnych osad. Domy były zrujnowane, a obejścia zrabowane. Nadszedł głód i bieda. W tej sytuacji możliwość reemigracji, a właściwie repatriacji, okazała się niezwykle cenna. Wyjazd naszych rodaków do ojczyzny pamięta pani Helena z Pleszy.

– Z naszej wioski wyjechała połowa mieszkańców. Z tego co pamiętam, to Pleszę opuściło 27 polskich rodzin. Zostawili swoje domy, a raczej to, co po nich zostało po przejściu frontu i wrócili do ojczyzny. W Złotniku, w województwie lubuskim, są również członkowie mojej rodziny. Przy zachodniej granicy było dużo wolnych domów, które opuścili Niemcy. To właśnie tam skierowała się duża część repatriantów – powiedziała.    

Ponadto w audycji Iwona Piętak podsumowała IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej, który niedawno odbył się w Jarosławiu.

Natomiast Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie, przypomniał historię mjr. Franciszka Kornickiego, którego osoba, podczas uroczystości obchodów 100-lecia istnienia Royal Air Force, będzie bohaterem opowieści o zmaganiach alianckich lotników w walce z Niemcami w 1940 r.

Zaś Iwona Kwiek, prezes zarządu Fundacji Bardzo Ładnie, opowiedziała o zadaniach, które realizuje organizacja.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn Polacy w Świecie prowadził Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/db

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 01.10.17

Godzina emisji: 17.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Pamięć" – reportaż Edyty Poźniak

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 18:00
Urodził się w Hucisku Pieniackim, małym przysiółku Huty Pieniackiej. Dziś nieistniająca miejscowość to symbol rzezi wołyńskiej, podczas której jednego dnia zamordowano około 1200 osób. Wśród nich byli między innymi najbliżsi Stanisława Kowalskiego – 91-letniego Polaka, bohatera reportażu Edyty Poźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etnografia Karpat. Unikatowe materiały w domenie publicznej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 12:00
Pracownicy Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie wspólnie z wikipedystami jeżdżą po Łuku Karpat, by dokumentować dziedzictwo etnograficzne tego obszaru. Zgromadzone materiały trafiają do Wikipedii i muzeum. O projekcie mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Machocki, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 18:00
Wystawy, prelekcje, koncerty i spotkania ukazujące tradycje Polaków żyjących na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W Jarosławiu na Podkarpaciu, w dniach 8-15 września, odbywał się IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. W magazynie „Polacy w Świecie” relacja i podsumowanie wydarzenia, które przypomina i pomaga odkrywać to, co w Kresach najpiękniejsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Syberia-Polska. Operacja Powrót”. Powroty Polaków do kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 13:39
Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń