Polskie harcerstwo na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 19:03
Harcerstwo jest jedną z organizacji, które działają na rzecz polskości za granicą. Na Ukrainie, polskie harcerstwo, odrodziło się dopiero kilkanaście lat temu. O tym, jak funkcjonuje za naszą wschodnią granicą i jakie zadania są stawiane przed jego członkami mówił harcmistrz ze Lwowa Stefan Adamski.
Audio
  • 17.12.17 Stefan Adamski: „Nasza działalność jest służbą dla Polski (…)”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER?EASTNEWS

Stefan Adamski przyznał, że polskie harcerstwo na Ukrainie skupione jest we Lwowie i jego okolicach. W tym momencie liczebność zastępów wynosi ok. 150 osób. Jednym z zadań, które przed sobą postawiły, jest odszukiwanie miejsc, w których spoczywają polscy żołnierze polegli w 1939 roku.

– Z harcerzy, którzy podjęli się tej misji, wytworzyła się specjalna brygada pod przewodnictwem 4 instruktorów. Już nie tylko szukają po wsiach, miasteczkach, lasach i polach wojskowych grobów, ale uczestniczą w ekshumacjach znalezionych szczątków. Widzę, że jest to dla nich ogromne przeżycie. Przy współudziale harcerzy ponad 160 polskich żołnierzy doczekało się pochówku na cmentarzu – podkreślił Adamski.

Ponadto w audycji materiał Jana Pachlowskiego, korespondenta Polskiego Radia w USA, z otwarcia konsulatu RP w Houston.

Natomiast Michał Fedusio obecny był na obradach Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Głównym tematem posiedzenia była budowa Domu Polskiego we Lwowie.

Zaś Tomasz Zielenkiewicz był na spotkaniu opłatkowym w warszawskim Domu Polonii. W przyjęciu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli Polonii z różnych krajów. O tym, jak wyglądało dzielenie się opłatkiem i składanie wspólnych życzeń świątecznych w materiale naszego reportera.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn „Polacy w Świecie” prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 17.12.2017

Godzina emisji: 17:11

Zobacz więcej na temat: harcerstwo Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także