X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rola polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 18:00
W Instytucie Polskim w Rzymie odbył się wieczór poświęcony roli polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Opowiadał o tym Włochom historyk, senator Jan Żaryn.
Audio
  • 8.04.18 Jan Żaryn o roli polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.
Jan Karski informował aliantów o eksterminacji Żydów
Jan Karski informował aliantów o eksterminacji ŻydówFoto: mat. promocyjne / Żydowski Instytut Historyczn

Na początku pokazano film dokumentalny włoskiej telewizji RAI z lat 90. poświęcony Janowi Karskiemu, który już w 1942 roku informował zachodnich przywódców o masowej eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Raport emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto jednak z niedowierzaniem. Prof. Żaryn w wykładzie mówił o misji Karskiego w kontekście sytuacji okupowanej Polski i Polskim Państwie Podziemnym.

W audycji mowa była także m.in. o czytaniu palestyńskim dzieciom książek promujących Polskę, wielkanocnej akcji pomocowej dla Polaków mieszkających w Wilnie oraz działającym na Litwie, prowadzonym przez uczniów, polskim kabarecie o nazwie Kabareton StuDnia.

W audycji wykorzysztano materiał Piotra Kowalczuka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 8.04.18

Godzina emisji: 17:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Włoski historyk: świat bardzo słabo zna sytuację Polaków w czasie II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 15:05
Marco Patricelli jest włoskim historykiem, pisarzem i eseistą, który zajmuje się współczesną historią, szczególnie II wojną i rolą, jaką odegrali w niej Polacy. Pisał o Armii Krajowej, armii Andersa i rotmistrzu Witoldzie Pileckim. O stanie wiedzy Włochów o tych wydarzeniach w kontekście konfliktu wokół ustawy o IPN i oskarżania Polaków o współudział w Holokauście mówił w Polskim Radiu 24 Marco Patricelli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Pomoc, która groziła śmiercią” – film dokumentalny o Sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 11:52
Dziś, 24 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Film Mieszka Zielińskiego pt. „Pomoc, która groziła śmiercią” składa się z historii opowiadanych przez pięć osób, które wraz z rodzinami podczas II Wojny Światowej pomogły przetrwać skazanym przez Niemców na zagładę Żydom. O filmie jego reżyser opowiadał w Polskim Radiu 24. Gościem audycji był również jego ojciec, jeden ze Sprawiedliwych, Ryszard Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Markowa: Jaka była rodzina Ulmów?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 14:49
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów obchodzimy w dniu, w którym w 1944 roku została zamordowana ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nią ośmioma Żydami. O rodzinie Ulmów opowiadał w Polskim Radiu 24 edukator z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów Jakub Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Polaków ratujących Żydów. "Nadrabiamy zaległości"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 16:21
- Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów powinien być ustanowiony znacznie wcześniej. Pokazuje to olbrzymie zaniedbania państwa polskiego, gdyż Sprawiedliwi najpierw byli honorowani przez państwo Izrael – powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, publicysta, autor książki "Sprawiedliwi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów to święto potrzebne”

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 08:00
- To święto jest potrzebne, ponieważ głośna zrobiła się narracja, że Polacy nie byli ofiarami II wojny światowej, tylko złymi sprawcami. To kompletne wymazanie tego, że my byliśmy ofiarami agresji w 1939 roku i my jako pierwsi przeciwstawiliśmy się Hitlerowi – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, autor książek historycznych i publicysta TVP.
rozwiń zwiń