X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wilno: warsztaty upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 18:00
W bibliotece Instytutu Polskiego w Wilnie odbyły się warsztaty „3000 znaków”. Skierowane zostały do biorących udział w projekcie „Perły w Koronie” uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w litewskiej stolicy. Na temat idei przedsięwzięcia mówił w magazynie „Polacy w Świecie” Bartosz Frątczak z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Audio
  • 15.04.18 Bartosz Frątczak: Chcieliśmy, by warsztaty były dla uczniów okazją do refleksji nad tym, co wydarzyło się w lesie katyńskim
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkpress/Eastnews

Warsztaty „3000 znaków” polegały na przygotowaniu pierwszej strony gazety informującej o zbrodni w lesie katyńskim. Poprzedziła je symboliczna minuta ciszy. W ten sposób uczestnicy oddali hołd ofiarom mordu z 1940 roku. Przed rozpoczęciem pracy odbył się jeszcze wykład, który, jak podkreślił Bartosz Frątczak, miał przypomnieć o tym, czego dokonali Sowieci.

– Każda z grup biorących udział w warsztatach wykazała się ogromnym zaangażowaniem. Uczniowie tak głęboko zagłębili się w temat zbrodni katyńskiej, że zaczęli zastanawiać się nad brutalnością prawdy, która została odkryta. Jako organizatorzy, chcieliśmy zobaczyć, w jaki sposób młodzież myśli o wydarzeniach historycznych. Jednocześnie naszym zadaniem było to, by sprawić, żeby to konkretne wydarzenie było dla nich aktualne – wyjaśnił Frątczak.

Z Bartoszem Frątczakiem rozmawiał Kamil Zalewski.

Ponadto w audycji Maciej Wacławik, autor pomysłu i doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim, opowiedział o badaniach, które wraz z kolegami, przy pomocy drona, prowadzi na izraelskiej pustyni Negew. Celem prac jest zbadanie starożytnych miast, które powstały XXIII wieki temu.

Natomiast Mieczysław Maławski, prezes lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, opowiedział o wyjątkowej historii oraz teraźniejszości kamienicy przy ul. Rylejewa 9, gdzie mieści się siedziba Polskiego Radia Lwów.

Zaś Halina Ostas przygotowała relację z konferencji, która odbyła się w Domu Polonii i poświęcona była tematowi repatriacji.  

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przygotowała Maria Furdyna.

Magazyn „Polacy w Świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24/db

___________________

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 17:12

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Zbrodnia katyńska była elementem szeroko zakrojonych represji sowieckich”

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 12:45
Marzec jest szczególnym miesiącem w historii zbrodni katyńskiej. 5 marca 1940 roku zapadła tajna decyzja najwyższych władz państwowych i partyjnych ZSRR o „likwidacji” tysięcy jeńców wojennych – m.in. oficerów Wojska Polskiego. 8 marca Sowieci wywieźli pierwszych 13 jeńców z obozu w Kozielsku, a 15 marca prawdopodobnie przeprowadzili już pierwsze rozstrzelania tych 13 oficerów. O zbrodni katyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry dr Bartłomiej Bydoń (Muzeum Katyńskie) i dr Witold Wasilewski (IPN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej Polaków pamięta czym jest Katyń

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:31
Z wiedzą historyczną Polaków jest coraz lepiej. Takie wnioski można wysnuć z badania „Pamięć o zbrodni katyńskiej”. Według sondażu, prawie wszyscy Polacy słyszeli o sowieckim mordzie na polskich oficerach. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor Narodowego Centrum Kultury dr hab. Rafał Wiśniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 lat temu ujawniona została Zbrodnia Katyńska

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 11:23
W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione ku pamięci blisko 22 tysięcy polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy wymordowanych przez NKWD. O zbrodni katyńskiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dużo wiemy o zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:41
13 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jak dużo Polacy wiedzą dziś o likwidacji przez Rosjan ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Tomasz Kukołowicz, kierownik Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury, a także Kajus Augustyniak, rzecznik NCK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 10:05
W piątek obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji historycznych.
rozwiń zwiń