Pisarz o tajemnicach Józefa Cyrankiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 20:50
Z zawodu dziennikarz, pasjonat sportu, trzykrotnie żonaty. Józef Cyrankiewicz, jedna z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu. Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Jego życie przedstawia pisarz i reporter Piotr Lipiński. Jest autorem książki „Józef Cyrankiewicz. Wieczny premier”.
Audio
  • 01.10.16 Piotr Lipiński: „Józef Cyrankiewicz zdradził przedwojenną Polskę (…)”.
Piotr Lipińskifot.PR24TB
Piotr Lipiński/fot.PR24/TB

Wywodził się z patriotycznej rodziny o poglądach narodowych. Według innych źródeł był synem fabrykanta pochodzenia żydowskiego z Tarnowa. Jako oficer rezerwy Wojska Polskiego wziął udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Podczas działalności konspiracyjnej zorganizował akcję odbicia z rąk Gestapo Jana Karskiego. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen.

– Obóz w Auschwitz był miejscem swoistej przemiany Cyrankiewicza, który właśnie tam zrozumiał, że powojenna Polska będzie uzależniona od Związku Radzieckiego. Chcąc odegrać znaczącą rolę w życiu politycznym postanowił związać się z komunistami i zaakceptować ich wartości. Przez wiele osób decyzja ta była potępiana. Było czymś niewiarygodnym, że przedwojenny działacz PPS mógł pójść na współpracę z komunistami – powiedział Piotr Lipiński.

Audycję prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

Posłuchaj pozostałych audycji Weroniki Wakulskiej Między Kropkami

__________________ 

Data emisji: 01.10.16

Godzina emisji: 20.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ilona Łepkowska kończy pracę przy serialach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 21:10
– Do tworzenia kolejnych scenariuszy nie mam już siły i czuję się wypalona w tej dziedzinie – powiedziała Ilona Łepkowska, najpopularniejsza autorka scenariuszy seriali telewizyjnych w Polsce. W nowej audycji Polskiego Radia 24 Między kropkami opowiedziała o swoim dorobku, a także nowej drodze w zawodowym życiu – pisaniu książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna Misia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2016 21:10
Bez niej kultowa komedia Stanisława Barei nie byłaby taka sama. Charakterystyczna rola Krystyny Podleskiej i jej niezapomniany akcent, uroda i dowcip sprawiły, że „Misia” do dni dzisiejszego ogląda się z ogromną przyjemnością. W tym roku aktorka, wraz z pisarką Klaudią Iwanicką, wydała książkę „Dziewczyna Misia”, w której czytelnicy będą mieli okazję poznać bliżej jej losy prywatne i zawodowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądała Polska okresu transformacji?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 21:00
Przełom lat 80. i 90. Niedaleka przeszłość, która cały czas jest niedaleko nas. Przedmioty, które wyszły już z mody, ale nadal można je zobaczyć w polskich domach. Odnaleźć je można w książce „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, autorstwa Olgi Drendy, która była gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakopane – Miasto nieobecne

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 20:45
Nie opisuje miejsc pięknych, atrakcyjnych i niepowtarzalnych. Prowadzi po ciemnych zaułkach, przestrzeniach pomijanych i wyrzuconych z ludzkiej pamięci. Tak najkrócej można scharakteryzować książkę „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”. Jej współautor, Maciej Krupa, był gościem audycji „Między kropkami”. Opowiedział w niej m.in. o nieznanej w szerszym odbiorze, a także intrygującej stronie stolicy polskich Tatr.
rozwiń zwiń