X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Te teksty dopiero kształtowały styl pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 20:32
Od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora. Oto droga, którą pokonał Marek Hłasko, polski prozaik i scenarzysta filmowy. Na rynku ukazał się zbiór niepublikowanych dotąd opowiadań słynnego przedstawiciela nonkonformizmu „Najlepsze lata naszego życia”. O ich przesłaniu mówił pisarz Wojciech Chmielewski.
Audio
  • 08.10.16 Wojciech Chmielewski: „Legendzie Hłaski nie zagrozi publikacja jego socrealistycznych juweniliów (…)”.
Wojciech Chmielewskifot.PR24TB
Wojciech Chmielewski/fot.PR24/TB

Tom "Najlepsze lata naszego życia" zawiera teksty 10 opowiadań, które wcześniej nie były publikowane. Zachowały się w archiwaliach Marka Hłaski w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Utwory, powstałe w latach 1951-1956, stanowią podróż do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez literaturę obrazu.

– W zamyśle Hłaski te opowiadania nigdy nie miały zostać opublikowane. Znalazł je jeden z badaczy i tylko dlatego ujrzały światło dzienne. Są to przypadkowe zbiory tekstów, które dopiero kształtowały styl pisarza – powiedział Wojciech Chmielewski.

Akcja opowiadań rozgrywa się we wrocławskim środowisku robotniczym. Autor hołduje ich pracy i charakterom. Przeciwstawia się zdecydowanie pijakom, leniom i wrogom ustroju.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry.

Polskie Radio 24/db

__________________  

Data emisji: 08.10.16

Godzina emisji: 20.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Hłasko nadal inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 12:56
Uważany jest za jednego z najważniejszych polskich pisarzy powojennych i jednego z pionierów literatury opisującej mroczne strony rzeczywistości PRL-u. Marek Hłasko był postacią niezwykłą i często podkreślał, że człowieka gubi słabość.
rozwiń zwiń