"Te teksty dopiero kształtowały styl pisarza"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 20:32
Od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora. Oto droga, którą pokonał Marek Hłasko, polski prozaik i scenarzysta filmowy. Na rynku ukazał się zbiór niepublikowanych dotąd opowiadań słynnego przedstawiciela nonkonformizmu „Najlepsze lata naszego życia”. O ich przesłaniu mówił pisarz Wojciech Chmielewski.
Audio
  • 08.10.16 Wojciech Chmielewski: „Legendzie Hłaski nie zagrozi publikacja jego socrealistycznych juweniliów (…)”.
Wojciech Chmielewskifot.PR24TB
Wojciech Chmielewski/fot.PR24/TB

Tom "Najlepsze lata naszego życia" zawiera teksty 10 opowiadań, które wcześniej nie były publikowane. Zachowały się w archiwaliach Marka Hłaski w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Utwory, powstałe w latach 1951-1956, stanowią podróż do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez literaturę obrazu.

– W zamyśle Hłaski te opowiadania nigdy nie miały zostać opublikowane. Znalazł je jeden z badaczy i tylko dlatego ujrzały światło dzienne. Są to przypadkowe zbiory tekstów, które dopiero kształtowały styl pisarza – powiedział Wojciech Chmielewski.

Akcja opowiadań rozgrywa się we wrocławskim środowisku robotniczym. Autor hołduje ich pracy i charakterom. Przeciwstawia się zdecydowanie pijakom, leniom i wrogom ustroju.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry.

Polskie Radio 24/db

__________________  

Data emisji: 08.10.16

Godzina emisji: 20.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Hłasko nadal inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 12:56
Uważany jest za jednego z najważniejszych polskich pisarzy powojennych i jednego z pionierów literatury opisującej mroczne strony rzeczywistości PRL-u. Marek Hłasko był postacią niezwykłą i często podkreślał, że człowieka gubi słabość.
rozwiń zwiń