Tadeusz Konwicki – twórca wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 08:31
 „Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
Audio
  • 15.07.2017 Lidia Sadkowska-Mokkas o życiu i twórczości Tadeusza Konwickiego
Fragment okładki Tadeusz Konwicki - cudzoziemiec tranzytowy
Fragment okładki "Tadeusz Konwicki - cudzoziemiec tranzytowy"Foto: materiały prasowe

Jak podkreślała gość, Tadeusz Konwicki sam siebie określał kronikarzem czasów, w których żył. – Był to człowiek niezwykle profetyczny, który świetnie wyczuwał zmiany w zachowaniach społecznych, kulturze. Wypowiadał się nie tylko w prozie, ale także jako scenarzysta, reżyser. Wszechstronność Konwickiego, jeśli chodzi o powojenną kulturę był to niesamowity fenomen, twórca wielkoformatowy – zaznaczyła.

Lidia Sadkowska-Mokkas mówiła m.in. o dzieciństwie Tadeusza Konwickiego na Wileńszczyźnie, które ukształtowało jego charakter. Twórca był półsierotą – gdy miał kilka lat zmarł jego ojciec, a matka z powodu problemów finansowych oddała go na wychowanie rodzinie. Mały Tadeusz zgodnie z tradycją wileńską tułał się po domach różnych krewnych. - System wartości tego świata, ta kolonia wileńska go zaimpregnowała. Proste wartości, pejzaże Wileńszczyzny, to rzeczy, do których ciągle wracał w swojej twórczości – wskazywała. Dodała, że dzieciństwo spowodowało ukształtowanie się u Tadeusza Konwickiego specyficznego dystansu, który zawsze mu towarzyszył i widoczny był w jego utworach.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/ip

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 22:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

To, kim dziś jesteśmy, zależy od naszych przodków

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 22:18
– Antropolog i etnograf ma do czynienia z tradycją, zazwyczaj przekazywaną ustnie i spisaną. Mamy do czynienia ze skarbcem mądrości – mówił w Polskim Radiu 24 dr Zbigniew Benedyktowicz, antropolog kultury z Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej najnowszej książce, „Elementarz tożsamości” badacz odkrywa siłę lokalności, prowincji i prowincjonalności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Zaczytani.org wspiera chorych w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 12:00
W tym roku, już po raz kolejny, fundacja Zaczytani.org przeprowadziła w największych miastach Polski zbiórkę książek. Lektury wkrótce trafią do szpitali, w ręce pacjentów – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Polskim Radiu 24 o działalności organizacji mówiły jej przedstawicielki: Agnieszka Pawlak i Katarzyna Nawrocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Emigracja Ambicji". Prawdziwe historie Polaków na obczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 19:58
Młodzi, wykształceni i bez pieniędzy. To obraz młodego pokolenia emigrantów. O ludziach szukających lepszej rzeczywistości opowiedziała w audycji Między kropkami Edyta Hołdyńska, publicystka tygodnika Do Rzeczy, autorka książki "Emigracja Ambicji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie” - biografia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 14:45
„Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie” to pierwsza próba naukowej biografii najważniejszego artysty polskiej awangardy.  O książce i artyście mówiły w audycji Warto Czytać autorki biografii - dr Iwona Luba i Ewa Paulina Wawer.
rozwiń zwiń