X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Wyspiański – czwarty wieszcz

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 14:57
20 listopada 1900 roku w Kościele Mariackim w Krakowie odbył się ślub Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Po ślubie orszak weselny udał się do Bronowic, gdzie zaproszony został Stanisław Wyspiański. To na kanwie tego wydarzenia powstało "Wesele". O życiu i twórczości  artysty mówiła w audycji Między Kropkami Monik Śliwińska, autorka biografii "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
Audio
  • 02.09.2017 Monika Śliwińska: prapremiera "Wesela" stanowiła punkt zwrotny w karierze Wyspiańskiego
Autoportret Stanisława Wyspiańskiego
Autoportret Stanisława WyspiańskiegoFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Według Moniki Śliwińskiej dramaty Wyspiańskiego przechodziły bez echa. – Gorycz i złośliwość Wyspiańskiego to nie były naturalne cechy jego charakteru, pojawiły się one po latach. Po powrocie z Paryża w 1894 roku artysta klepał biedę, a jako pisarz był niezrozumiany i traktowany z obojętnością. Jego drażliwość wynikała też z choroby, która z wiekiem się pogłębiała. Wesele w Bronowicach to była iskra, która doprowadziła do wyładowania emocji artysty – mówiła biografka.

Zdaniem rozmówczyni Polskiego Radia 24 Wyspiański uważał, że poezja powinna budzić świadomość. – "Wesele" jest wynikiem przemyśleń nad bytem narodowym i zmiany poglądów Wyspiańskiego. Diagnoza Polaków na przełomie XIX i XX wieku jest druzgocąca – podzielone z różnych przyczyn społeczeństwo nie jest w stanie wziąć odpowiedzialności za losy swojej ojczyzny. Prapremiera "Wesela" stanowiła punkt zwrotny w karierze "czwartego wieszcza" – wyjaśniała Śliwińska.

W sobotę, w całym kraju i wielu miejscach na świecie odbywało się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Prezydent Andrzej Duda, zamykając akcję, zapowiedział, że w przyszłym roku, kiedy świętować będziemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, tematem Narodowego Czytania będą wybrane fragmenty polskiej literatury związane z tą rocznicą.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24

Data emisji: 02.09.2017

Godzina emisji: 22:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Narodowe Czytanie. Cała Polska czyta "Wesele"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 14:35
- Narodowe Czytanie to nie jest odgórne przedsięwzięcie, wyzywala obywatelską aktywność i oddolną spontaniczność. Nie byłoby jej gdyby nie setki instytucji i tysiące ludzi, którzy zgłaszają swój udział na stronie prezydent.pl - powiedział w Polskim Radiu 24 minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest "Wesele" – dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego. Finał wydarzenia już sobotę 2 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2017. ">>Wesele<< równe największym dokonaniom polskiego romantyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 13:13
- "Wesele" jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda zainugurowali w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie "Wesela". "W tym dramacie nie ma małych ról"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 14:26
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w sobotę w Warszawie Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, które odbywać się będzie przez cały dzień w ponad 2 tys. miast i miejscowości w Polsce oraz na świecie. - "Wesele" budziło i budzi dyskusję na temat Polski - ocenił prezydent. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego mówili w Polskim Radiu 24 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia, aktorka teatralna Katarzyna Głogowska i dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń