Biali i Indianie. Historia rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 07:30
Indianie przybyli na tereny dzisiejszej Ameryki Północnej w pogoni za stadami zwierząt. W ciągu tysięcy lat zasiedlili kontynent. Biali przybyli tam kierowani żądzą złota i podbojów. Starcie obu cywilizacji było nieuchronne. W wojnie o panowanie nad kontynentem Indianie byli od początku na straconej pozycji. O historii rdzennych mieszkańców Ameryki w audycji Między Kropkami mówił pisarz Jarosław Wojtczak, autor książki „Indianie i blade twarze. Starcie cywilizacji”.
Audio
  • 09.09.2017 Pisarz Jarosław Wojtczak o historii Indian północnoamerykańskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/ visual07/CC BY-SA

Jak mówił gość, w momencie przybycia do Ameryki Krzysztofa Kolumba, samą Amerykę Północną zamieszkiwało od miliona do 5 mln mieszkańców. Przez lata prowadzono z nimi wojny i stopniowo spychano do rezerwatów. Pod koniec XIX wieku pozostało ich już tylko ok. 250 tys. – Wydawało się wówczas, że rasa indiańska w ogóle wyginie. Jednak Indianie zrobili psikusa i liczba ludności zaczęła się powiększać. W tej chwili osób, które przyznają się do pokrewieństwa z Indianami jest w USA ok. 6 mln – wyjaśniał.

Polityka krajów Ameryki Północnej, głównie USA, polegała przede wszystkim na przymusowej asymilacji, by pozbawić Indian korzeni, tradycji, wychować pokolenie, które nie będzie pamiętało o swoich przodkach. – Wielu Indian z pierwszego pokolenia rezerwatowego uległo tym naciskom i się wynarodowiło. Proces przywracania tradycji nastąpił dopiero w 3-4 pokoleniu – podkreślił Jarosław Wojtczak. Wskazywał, że współcześni Indianie nie są podobni do tych, o których czytaliśmy w książkach przygodowych. – To inni ludzie, mieszkający w innych warunkach, zajmujący się czymś innym. Część z nich wraca do korzeni, kultywują tradycję, ceremonie – tłumaczył. Dodał, że w wielu rezerwatach powstają szkoły, w których naucza się języka przodków, co przynosi coraz lepsze korzyści.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 09.09.2017

Godzina emisji: 22:10


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także