Edward Stachura. "Należał do nielicznych artystów, którym udało się znaleźć patent na PRL"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 09:01
- Stachury nie interesowały problemy doraźne. Nie interesowało go Biuro Polityczne, system, wątki polityczne. Stachurę interesowały odwieczne pytania jakie ludzkość sobie zadaje. Pytania o sens, o pomysł jakim jest człowiek. To go dręczyło – powiedział w audycji Między Kropkami pisarz, autor biografii Edwarda Stachury "Buty Ikara" Marian Buchowski.
Audio
  • 16.09.17 Marian Buchowski o biografii Edwarda Stachury
Edward Stachura. Fragment okładki książki Mariana Buchowskiego Buty Ikara. Co dziś młodzi czytelnicy mogą odnaleźć w twórczości autora Siekierezady?
Edward Stachura. Fragment okładki książki Mariana Buchowskiego "Buty Ikara". Co dziś młodzi czytelnicy mogą odnaleźć w twórczości autora "Siekierezady"?Foto: materiały promocyjne

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Marian Buchowski, w "Butach Ikara" "starał się połączyć bardzo odległe od siebie desygnaty". - Z jednej strony jest w biografii Stachura przyziemny, parterowy, dbający o swoje elementarne interesy, zabiegający o obecność w czasopismach, o drukowanie swoich wierszy. Z drugiej strony Stachura filozofujący niemal od pierwszych swoich utworów – zaznaczył gość.

Dodał, że Edward Stachura należał do nielicznych artystów, "którym udało się znaleźć jakiś patent na PRL". - Budził irytację pisarzy zaangażowanych w działalność opozycyjną. Jego swoisty pakt o nieagresji jaki zawarł z PRL-em polegał na tym, że w sposób bezwzględny i cyniczny wykorzystywał możliwości jakie wówczas istniały wobec pisarzy. Z jednej strony sięgał więc po różne finansowe wparcia, które władza oferowała, z drugiej strony starał się pilnować, by się władzy nie narazić – mówił Buchowski.

Jak podkreślił, "Stachura postanowił, że jego zadaniem jest pisanie i w związku z tym starał się nie tworzyć sytuacji, które mogłyby temu pisaniu przeszkadzać".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 16.09.17

Godzina emisji: 22:14

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Pożegnanie Julii Hartwig. Jej tomy okazały się nieprzemijające

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 14:51
Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Julii Hartwig. Poetka, eseistka i tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego zmarła 14 lipca w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Miała 95 lat. Julię Hartwig wspominał w Polskim Radiu 24 poeta Juliusz Eraz Bolek.
rozwiń zwiń