Życie kobiet za czasów ostatnich Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 19:30
Losy córek króla Zygmunta I Starego, ale także bękarcic, mieszczanek oraz kobiet z plebsu przyjmowanych do pracy jako służące na królewskim dworze. Na czytelniczym rynku ukazała się najnowsza książka Anny Brzezińskiej, cenionej pisarki i badaczki okresu średniowiecza. W audycji „Między Kropkami” autorka opowiedziała o tym, dlaczego warto zapoznać się z losami „Córek Wawelu. Opowieścią o jagiellońskich królewnach”.
Audio
  • 30.09.17 Anna Brzezińska: w książce pokazałam moją perspektywę pięknego złotego okresu renesansu
Fragment okładki książki Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach autorstwa Anny Brzezińskiej
Fragment okładki książki "Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach" autorstwa Anny BrzezińskiejFoto: Materiały prasowe

Przewodnikiem po królewskim świecie jest Dosia, karlica, która jako dziecko trafiła na dwór króla Zygmunta Starego, stając się ulubienicą córek i pasierbic królowej Bony. To właśnie jej oczami czytelnik ma możliwość śledzenia dworskich intryg i spisków, ale także życia mieszczan, rzemieślników, czy plebsu w XVI-wiecznym Krakowie.

– Jest to postać prawdziwa. Była karlicą królewny Katarzyny Jagiellonki. Pełniła funkcję jej sekretarka i zajmowała się pisaniem listów. Oznacza to, że musiała cieszyć się ogromnym zaufaniem. Wymyślony jest natomiast początek książki i opis narodzin Dosi, który jest opowieścią uplecioną z losów wielu krakowskich służących – powiedziała Anna Brzezińska.

Głównym wątkiem książki jest codzienne życie jagiellońskich królewien: Jadwigi, Izabeli, Zofii, Anny i Katarzyny. Przy okazji można również poznać kulisy funkcjonowania dworskiego pałacu. Autorka opisuje ten świat szczegółowo, z dbałością o historyczną prawdę.

– Dzięki napisaniu tej książki wróciłam do czasów, którymi zajmowałam się jako historyczka. Dwór jagielloński jest moją podstawową sferą zainteresowań. Bardzo chciałam przeczytać opowieść traktującą nie o bitwach czy rozejmach, ale właśnie o codziennym życiu kobiet w okresie renesansu – dodała autorka.

Audycję „Między Kropkami” prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

_____________________

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 19.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie „Wesela”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 13:27
Dramat Stanisława Wyspiańskiego czytano tłumnie w całej Polsce i za granicą. W Kulturze nie całkiem osobistej zapraszamy na relację z centralnych obchodów Narodowego Czytania “Wesela” w Ogrodzie Saskim. Gościem audycji byli m.in.: Janusz Prusinowski, grający postać Chochoła i Paweł Królikowski, grający Gospodarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 06:00
Dawniej kobiety w ciąży i w żałobie nie mogły się czesać, mężatki nosić długich warkoczy, zaś używanie grzebienia po zmarłym mogło przynieść nieszczęście. Jakie przesądy i wierzenia obecne w polskiej kulturze dotyczą włosów? Opowiedzieli o tym goście audycji Kultura nie całkiem osobista autorzy książki "Cięcie - włosy ludu polskiego" -  Joanna Ambroz oraz Paweł Ziegler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Koliste jeziora Białorusi” – powieść o kraju na granicy jawy i snu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:33
W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie wierzenie pomieszało się z chrześcijańskim i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami. Prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. O białoruskiej rzeczywistości w audycji Między Kropkami mówił Mateusz Marczewski, autor książki „Koliste jeziora Białorusi”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Płomienna korona" – historia intryg w królewskim rodzie Piastów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 20:54
"Płomienna korona" to trzeci i ostatni tom "Odrodzonego Królestwa", który niedawno ukazał się staraniem wydawnictwa Zysk i s-ka. Elżbieta Cherezińska tym razem zabrała czytelników w czasy średniowiecza i przywołała takie postaci jak król Władysław Łokietek czy jego żona Jadwiga. O "Płomiennej koronie" mówiła w Polskim Radiu 24 autorka Elżbieta Cherezińska.
rozwiń zwiń