„Mur” – powieść o sytuacji człowieka w machinie współczesnego świata

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 19:30
– Większość z nas porusza się w obszarze tego samego obszaru i rzeczywistości. W ten sposób budujemy swój mur  – powiedział pisarz Grzegorz Gortat. W audycji „Między Kropkami” rozmowa o najnowszej książce autora, pt. „Mur”. Co jest tematyką tej wielowarstwowej powieści? Jaką wizję współczesnego człowieka przedstawia swoim czytelnikom?
Audio
  • 03.02.18 Grzegorz Gortat: „Wraz z upływem lat, wokół człowieka, powstaje mur zbudowany z pewnych niemożliwości i życiowych trudności (…)”.
Okładka książki Mur autorstwa Grzegorza Gortata.
Okładka książki "Mur" autorstwa Grzegorza Gortata.Foto: materiały prasowe/JanKa

Powieść Grzegorza Gortata ukazuje czytelnikowi Republikę, fikcyjne państwo oparte, m.in. na stałej kontroli, szpiegostwie oraz z góry narzucanym idealizmie. Autor stara się pokazać, w jaki sposób w społeczeństwie funkcjonuje jednostka i jakie role są jej narzucone.  

– Ludzie w dzisiejszym świecie budują wokół siebie liczne mury. Jednym z nich jest uleganie różnego rodzaju naciskom i wpływom, poprzez propagandowe, a na reklamowych kończąc. Wiąże się to z ograniczaniem własnej woli. Stajemy się trybikiem, który nie zawsze pracuje na korzyść własnego rozwoju – podkreślił pisarz i laureat wielu nagród literackich.

W całej rozmowie Grzegorz Gortat w szerszy sposób omówił fabułę „Muru” oraz scharakteryzował głównego bohatera swojej książki.

Audycję „Między Kropkami” prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

______________ 

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 03.02.2018

Godzina emisji: 19:15


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także