X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brat Albert – święty zakonnik, artysta, powstaniec i opiekun najuboższych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:30
Utalentowany malarz, uczestnik powstania styczniowego, organizator pomocy dla najbardziej potrzebujących i przede wszystkim święty Kościoła katolickiego. Życie i działalność św. Brata Alberta, bo tak nazywano Adama Chmielowskiego, dotyczyła wielu sfer życia. O tej wyjątkowej postaci mówiła w audycji "Życie z duszą, czy bez?" Natalia Budzyńska, autorka książki "Brat Albert. Biografia".
Audio
  • 24.02.18 Natalia Budzyńska: „Sposób, w jaki Adamowi Chmielowskiemu, udało się wyjść z choroby psychicznej, można nazwać cudem (…)”.
Fragment okładki książki Brat Albert. Biografia autorstwa Natalii Budzyńskiej
Fragment okładki książki "Brat Albert. Biografia" autorstwa Natalii BudzyńskiejFoto: materiały prasowe/wydawnictwo Znak

Święty Brat Albert został zapamiętany, jako ten, który w całości oddał się tym, którzy zostali wyrzuceni poza margines społeczny. Po raz pierwszy zetknął się z ubóstwem w Krakowie, natomiast w szpitalu psychiatrycznym w Kulparkowie, w którym był pacjentem, miał styczność z odrzuceniem drugiego człowieka. 

– Znalazł się w nim w stanie bardzo głębokiej depresji. Powodem choroby mogły być jego doświadczenia związane chociażby z udziałem w powstaniu styczniowym. To na pewno odbiło się na jego psychice. W szpitalu spotkał silnie stygmatyzowanych przez społeczeństwo ludzi. Człowiek chory psychicznie, chyba nawet bardziej niż ubogi, był wykluczony z życia społecznego. To wywarło ogromny wpływ na jego dalsze życie, które poświęcił właśnie najbardziej potrzebującym – powiedziała Natalia Budzyńska.

W 1863 r. Adam Chmielowski przyłączył się do powstania styczniowego. Swój udział w zrywie niepodległościowym zakończył 30 września 1863 r. w bitwie pod Mełchowem, gdy amputowano mu lewą nogę w wyniku odniesionych obrażeń.

– Po tym wydarzeniu korzystał z protezy. Zdarzało się, że wkładał ją pod przejeżdżające dorożki i straszył woźniców oraz ludzi, których przewozili, że to ich pojazd uciął mu nogę. Zresztą do końca życia trzymały się go żarty dotyczące tej protezy – dodała Natalia Budzyńska.

Więcej historii z życia Adama Chmielowskiego w całej rozmowie.

Audycję "Między Kropkami" prowadziła Weronika Wakulska.

Polskie Radio 24/db

______________ 

Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 24.02.18

Godzina emisji: 19:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Brat Albert – święty od najbardziej potrzebujących

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 19:33
Swoje życie poświęcił na pomoc biednym i bezdomnym. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Adam Chmielowski, zwany również świętym Bratem Albertem, zmarł w opinii świętości. – Wierzył, że człowiek doznając miłości od bliźniego, może się zmienić na lepsze – powiedziała publicystka Natalia Budzyńska.
rozwiń zwiń