Demonstracje w Rosji. "Te jaskółki jeszcze wiosny nie czynią"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 13:59
Na początku tygodnia w wielu miastach Rosji odbyły się potężne manifestacje. Ludzie wyszli na ulice, mimo że władze zakazały zgromadzeń. zatrzymano setki ludzi. O sytuacji w Federacji Rosyjskiej mówił w audycji Gorąca Planeta Jan Strzelecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 17.06.2017 Gorąca Planeta: protesty w Rosji i secesja Katalonii. Goście: Jan Strzelecki z Ośrodka Studiów Wschodnich i Ewa Wysocka z Polskiego Radia.
Rosjanie protestują przeciwko ustawie, która ma pozbawić ludzi prawa własności
Rosjanie protestują przeciwko ustawie, która ma pozbawić ludzi prawa własnościFoto: EPA/YURI KOCHETKOV

Gość mówił, że protesty świadczą o tym, że narasta frustracja w społeczeństwie i są duże w porównaniu z manifestacjami z 2013 i 2016 roku. – To jakościowa zmiana. Władza próbowała rożnymi sposobami ludzi zatrzymać w domu, utrudniać, a mimo to wyszli, także tam, gdzie protesty były nielegalne, to oznacza, że nie boją się tak, jakby władze chciały – wyjaśniał.

Jan Strzelecki podkreślił, że kryzys gospodarczy daje się ludziom we znaki i strategia "na przeczekanie" się nie sprawdziła, dlatego Rosjanie szukają alternatywy i następuje polityzacja tych nastrojów. Demonstracje są pod hasłami antykorupcyjnymi, sprytnie wymyślili to organizatorzy, bo może zgromadzić rożne grupy społeczne – ocenił. Przypomniał, że ludzi wzburzyły, pokazane przez Fundację Walki z Korupcją, materiały dotyczące majątku premiera Miedwiediewa. – Kontrast z życiem zwykłego obywatela zmobilizował ludzi. Ale to są jaskółki, to jeszcze wiosny nie czyni. W krótkoterminowej perspektywie to dalej kilkadziesiąt tysięcy ludzi, jeśli władza będzie zmotywowana jest w stanie sobie z tymi protestami poradzić – przekonywał.

Gość mówił także o organizatorze protestów, Aleksieju Nawalnym. Przypomniał, że chciał on kandydować w wyborach prezydenckich w 2018 roku, jednak władze formalnie go wykluczyły z powodu "wiszącej nad nim sprawy malwersacji finansowych". Ocenił jednak, że choć nie zagrozi on Władimirowi Putinowi jako kontrkandydat, ryzykiem dla systemu jest to, że pojawia się osoba podważająca autorytet prezydenta. – Nawalny jest sprawnym politykiem, uderza w czułe punkty systemu. Trafnie odwołuje się do młodych i jest ryzykiem wizerunkowym – podsumował.

W audycji była również mowa o secesji Katalonii. Gościem była Ewa Wysocka z Polskiego Radia. Zaprezentowano także materiał Łukasza Walewskiego na temat Asgardii – pierwszego państwa w kosmosie.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Marcin Pośpiech.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 12:31


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Rosji tysiące ludzi demonstrowały przeciwko korupcji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 22:00
Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu. Moskiewski sąd uznał, że opozycjonista jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń. Aleksiej Nawalny został zatrzymany przed kamienicą, w której mieszka. Był również podejrzany o nieposłuszeństwo wobec policjanta. W audycji Świat w Powiększeniu o protestach mówił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja po protestach. Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:01
Według rosyjskich mediów niezależnych, poniedziałkowy protest antykorupcyjny były jednym z najliczniejszych w ostatnich latach. „Nowaja Gazieta” zwróciła uwagę, że demonstracje odbyły się nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale również w większości dużych miast Rosji. W Świecie w Południe komentarz dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Tomasza Jędruchowa, korespondenta TVP w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie Dnia. "Putin wciąż stara się wtłaczać w serca i umysły wielką Rosję"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 22:15
Obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz telekonferencja Władimira Putina z obywatelami. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń