Rzecz o rzeczach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 13:00
W ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej książek analizujących ludzką duchowość (czy jej brak) poprzez „duszę” rzeczy – tych codziennego użytku i specjalnego przeznaczenia. W Polsce szczególnie wiele informacji dostarczają rzeczy z okresów przełomów, np. 1969/70 czy 1989/90. Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza? O rzeczach w audycji Kwadratura Kultury rozmawiali Olga Drenda (antropolog) i Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta).
Audio
  • 21.08.2017 Olga Drenda (antropolog) i Grzegorz Sieczkowski (historyk, publicysta) o rzeczach i ich znaczeniu.
Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza?
Czy można scharakteryzować człowieka na podstawie tego, czym się otacza?Foto: pixabay.com/StockSnap

Olga Drenda odniosła się do swojej książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Wskazywała, że rzeczy są jej bohaterami w równym stopniu, co ich użytkownicy i twórcy. – Rzeczy nigdy nie pełnią tylko podstawowej funkcji, ale też wiele innych ról. Mogą być przedmiotem pożądania, sentymentu, wyrazem naszej osobowości, pamiątką, symbolem swoich czasów – wyjaśniała.

Grzegorz Sieczkowski mówił z kolei o rzeczach tandetnych. Tłumaczył, że kicz istniał zawsze – na peerelowskich bazarach pełno było tanich podróbek towarów zachodnich. – Myślę, że w wyniku różnych tendencji ekonomicznych i społecznych powoli będziemy wracać do przedmiotów wartościowych. Teraz ulegliśmy pogoni za postępem technologicznym, ale pewne rzeczy będą musiały wrócić, ponieważ za tym przemawia też ekologia. Nie rozpaczałbym nad tym, że teraz jest gorzej – podkreślił.


Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/ip

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

_____________________

Data emisji: 21.08.17

Godzina emisji: 22.15

Zobacz więcej na temat: Warszawa kolekcjonowanie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tylko niewielu żyje z uprawiania sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:41
Co najmniej połowa magistrów sztuki chce „zostać artystą”. W jaki sposób wejść w rynkowy obieg, jak zaistnieć w świadomości publicznej i gdzie pokazać prace? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli Katarzyna Haber -  historyk sztuki i kurator galerii Apteka Sztuki oraz Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: O demokratyzacji pojęcia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 13:00
Jaki status społeczny i prawno-ekonomiczny zajmuje obecnie artysta? Jakie ma możliwości pracy i jaką ochronę zapewnia mu państwo? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli: Wanda Zwinogrodzka, podsekretarz stanu w MKiDN, Krzysztof Lewandowski, dyrektor ZAiKS i Prot Jarnuszkiewicz, dziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Renesans domów kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 13:00
Czemu dziś służą domy kultury, czego można się tam nauczyć i jakie predyspozycje rozwinąć? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: kompozytorka Maria Szreder, choreograf w Służewskim Domu Kultury Mirosław Woźniak i dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie Marek Masłowski.
rozwiń zwiń