Jak Polacy urządzają wnętrza?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 08:00
W PRL-u projektant wnętrz nie miał zbyt wielu zleceń od prywatnych osób. Jego byt i zarobki zależały od zamówień państwowych. Zmieniło się to po 1989 roku. Jak rodacy "się urządzają", czy miewają własne wizje i ekstrawaganckie życzenia i jak manifestują swoje bogactwo? Opowiadali o tym w audycji Kwadratura Kultury architektka wnętrz Elżbieta Carton de Wiart i projektant mebli Piotr Grzybowski.
Audio
  • 2.10.17 Elżbieta Carton de Wiart i Piotr Grzybowski o urządzaniu wnętrz przez Polaków.
Jak urządzają się Polacy?
Jak urządzają się Polacy?Foto: Pixabay

Jak podkreślił Piotr Grzybowski, pisma lifestylowe bardzo pomagają klientom w podejmowaniu decyzji dotyczących urządzenia ich domu. - W jakiś sposób ich edukują, wytwarzają pewien rodzaj potrzeby, pokazują świat. Klient może dojść do tego, czego by chciał, czego potrzebuje – mówił gość.

Opowiadał także o współpracy projektanta z klientem. - Czasem ludzie proszą o to, byśmy zaprojektowali daną rzecz, np. stół włoski. Przesyłają zdjęcie gotowego produktu i chcą byśmy zaprojektowali, wykonali podobną rzecz, ale w niższej cenie. Nie decydujemy się na takie zlecenia, bo szanujemy czyjąś myśl. My także mamy swoje produkty. Ponadto, wykonanie jednostkowego mebla nie będzie dużo tańsze niż kupienie go w salonie – wyjaśnił.

Elżbieta Carton de Wiart zwróciła z kolei uwagę na to, że w obecnych czasach młodzi ludzie podróżują po świecie i często mieszkają w hotelach. – Zdarza się, że koniecznie chcą oni przenieść wizerunek hotelu do mieszkania. Często nie można im wytłumaczyć, że jest to zupełnie innego rodzaju projektowanie. W hotelu jesteśmy parę dni, nie mieszkamy w nim. W przypadku hotelu myślimy zupełnie innymi kategoriami myślenia architektonicznego. Mieszkanie to co innego, w nim żyjemy – tłumaczyła.


Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24

Kwadratura kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 22:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zbudować samemu dom w 72 godziny?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:28
Projekt domu ekologicznego, taniego i ekspresowego w budowie stworzyła firma Solace. Ich model domu można złożyć samemu w 72 godziny dzięki technologii integrated design. Gościem audycji Ludzie Gospodarki był reprezentant firmy – Bartłomiej Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Karykatury – na styku humoru i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 14:00
Osobowość w świecie polskiej i zagranicznej sztuki karykatury i satyry, historyk sztuki,  kustosz, dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie. Elżbieta Laskowska była gościem audycji Kobiety Sukcesu, Kobiety Biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwadratura Kultury: Kultura wśród dzikich zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 13:00
Wizyta w warszawskim ZOO to nie tylko okazja do spotkania z egzotyczną fauną, ale także wydarzenie kulturalne. Jakie artystycznie projekty są tam realizowane? Gośćmi audycji Kwadratura kultury byli: Ewa Zbonikowska-Rembiszewska, wiceprezes zarządu Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” oraz Izabella Chełkowska-Wolczyńska, scenografka.
rozwiń zwiń