X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Józef Piłsudski nieznany. 150. rocznica urodzin Marszałka

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:32
150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, urodził się Józef Piłsudski. W Kwadraturze Kultury o życiu marszałka, ciekawostkach związanych z jednym z twórców polskiej niepodległości, a także jego upamiętnieniu, mówili Tomasz Stańczyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Katarzyna Jaruzelska-Kastory, odpowiedzialna za aranżację wnętrz "Milusina".
Audio
  • 4.12.17 Kwadratura Kultury: Tomasz Stańczyk i Katarzyna Jaruzelska o marsz. Józefie Piłsudskim
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski Foto: Domena publiczna

– To był jeden z pierwszych dowodów na to, że rodzi się kult i legenda Piłsudskiego – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stańczyk, publikujący ciekawostki na temat życia marszałka na "Blogu z wąsem". Ekspert na naszej antenie opowiadał m.in. o kulisach powstawania w 1916 roku "Portretu brygadiera Józefa Piłsudskiego", autorstwa samego Jacka Malczewskiego.

Kiedy obraz był na ukończeniu, a model siedział w pracowni, Jacek Malczewski zapytał swojego pomocnika, który mieszał farby i podawał pędzle, czy postać na portrecie jest podobna do Piłsudskiego. Pomocnik gorliwie odpowiedział: "tak, tak, panie profesorze. Jest bardzo, ale to bardzo podobna" – relacjonował Tomasz Stańczyk. – Sytuacja trochę zdziwiła późniejszego marszałka, ale tylko na chwilę. Przestał się on dziwić, gdy Malczewski zwrócił się do pomocnika: "no, gdybyś inaczej powiedział, to w mordę bym dał”. Wtedy Piłsudski ponownie się speszył i kiedy Malczewski zapytał go, czy podoba mu się portret, odpowiedział skromnie: "tak, jest bardzo ładny". Ocenił jednak przy tym, że wygląda na nim zbyt wyniośle. Na to stwierdził malarz: "jeżeli pan nie jest taki wyniosły, to taki pan powinien być" – pointował gość PR24.

Więcej – m.in. o wyposażaniu dworku „Milusin”, w którym niegdyś mieszkał marszałek, a dziś mieści się Muzeum Józefa Piłsudskiego – w całej rozmowie z  Katarzyną Jaruzelską-Kastory i Tomaszem Stańczykiem.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/zz

_________________

Data emisji: 4.12.17

Godzina emisji: 22.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Narodziny II Rzeczpospolitej. "To był szalenie trudny bój"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 23:55
11 listopada 1918 nie był końcem walki Polaków o odzyskanie niepodległości. O kształt państwa i jego granice w kolejnych miesiącach i latach trzeba było stoczyć niejeden bój. W Polskim Radiu 24 o narodzinach II Rzeczpospolitej mówił Maciej Rosalak, publicysta magazynu "Historia Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

149. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. "Potrafił ująć nawet wrogów"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 09:28
- Marszałek Piłsudski żył bardzo skromnie. Tuż po przewrocie majowym ustanowił sobie wynagrodzenie w wysokości 1,5 tys. zł, co było na tamte czasy pensją wicekonsula w średnim kraju. Pod koniec życia zarabiał 2 tys. zł, podczas gdy jego podwładny, dyrektor Państwowych Zakładów Inżynierii otrzymywał 2,5 tys. zł – podkreślił w Polskim Radiu 24 Maksymilian Sokół-Potocki z Centralnej Biblioteki Wojskowej. O marszałku Józefie Piłsudskim, w kontekście 149 rocznicy jego urodzin, opowiadał w Polskim Radiu 24 także dr Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziemkiewicz: „O marszałku Piłsudskim przywykliśmy mówić tylko na kolanach”

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 14:23
Wokół twórców polskiej niepodległości narosło wiele mitów. Józef Piłsudski jest traktowany dzisiaj niemal z boską czcią, lecz wiele jego posunięć może budzić kontrowersje. O mitach narosłych wokół marszałka mówił w audycji Wszystko Jest Historią dziennikarz i pisarz Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki „Złowrogi cień Marszałka”.
rozwiń zwiń