X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Unikatowe świadectwa w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 14:05
Narodowe Archiwum Cyfrowe – to tam trafiają często wyjątkowe, unikatowe nośniki, dokumentujące historyczną pamięć o ludziach i wydarzeniach. O sposobach przechowywania narodowych dóbr cyfrowych mówiła w audycji "Kwadratura kultury" Katarzyna Kalisz, kierownik Oddziału Zbiorów Fotograficznych NAC.
Audio
  • 16.07.18 Pamięć historyczna na nośnikach cyfrowych
Uczestnicy otwarcia jubileuszowej wystawy Wojciecha Kossaka. Widoczni m.in. generał Edward Rydz-Śmigły, kardynał Aleksander Kakowski, malarz Wojciech Kossak, (z lewej z wąsami), prezydent Warszawy Stefan Starzyński, profesor Józef Ujejski (I rząd 2. z prawej).
Uczestnicy otwarcia jubileuszowej wystawy Wojciecha Kossaka. Widoczni m.in. generał Edward Rydz-Śmigły, kardynał Aleksander Kakowski, malarz Wojciech Kossak, (z lewej z wąsami), prezydent Warszawy Stefan Starzyński, profesor Józef Ujejski (I rząd 2. z prawej).Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Narodowe Archiwum Cyfrowe powstało w 2008 roku, na bazie istniejącego od 1955 roku Archiwum Dokumentacji Mechanicznej. Zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem archiwalnych materiałów w postaci cyfrowej. W zasobach NAC znajdują się m.in. fotografie, pliki dźwiękowe, filmy, a także audycje radiowe i telewizyjne.

- Zbieramy materiały archiwalne wytworzone przez instytucje państwowe. Są to zazwyczaj dokumenty urzędowe, zakwalifikowane do wieczystego przechowywania (…), ale też zbiory pochodzące z prywatnych archiwów rodzinnych, kolekcji uznanych fotografów lub amatorów i dokumentalistów. Prywatne osoby mogą przekazać nam w darze lub sprzedać swój zbiór. Czasem jest to kilka fotografii, nagranie dźwiękowe, a innym razem kolekcja licząca kilkadziesiąt tysięcy zdjęć.

W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajdują się m.in. unikatowe diapozytywy stereoskopowe, czyli odbite na szkle obrazy, które po włożeniu do odpowiedniej przeglądarki nabierają efektu trójwymiarowego.

Jak podkreśliła Katarzyna Kalisz, z pozyskiwaniem materiałów do NAC łączy się wiele ciekawych i poruszających historii. - Ostatnio miałam zaszczyt rozmawiać z Maciejem Szczepańskim, który przekazał w darze album z fotografiami swojego dziadka, Stefana Czarneckiego. Przedstawia on historię żołnierza Legionów Polskich. Pierwsze zdjęcie zostało zrobione w 1916 roku. Fotografie prezentują codzienne życie wojskowych.

O sposobach przekazywania materiałów do Narodowego Archiwum Cyfrowego i jakie kolekcje są "historycznym dobrem" dowiesz się z nagrania całej audycji.

Gospodarzem programu była Monika Małkowska.

Polskie Radio 24/dk

_____________________

Kwadratura Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 16.07.18

Godzina emisji: 22.06

Zobacz więcej na temat: KULTURA fotografia archiwum
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także