"Diabeł i tabliczka czekolady" w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 12:12
Przedstawienie powstało na podstawie reportaży Pawła Piotra Reszki. - Nie jestem fanem reportaży w teatrze. Dla mnie to możliwość, by zmierzyć się z formą literacką, która nie jest wprost inspirująca, to bardzo duże wyzwanie. Koniec końców wydaje mi się, że to bardzo ciekawy materiał – tak o spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" mówił w audycji Na Scenie reżyser przedstawienia Kuba Kowalski.
Audio
  • 26.03.2017 Kuba Kowalski: „Łatwo jest mówić o patologii w kategoriach patologii, ale zrozumieć tego, komu przylepia się taką łątkę, to już nie jest łatwe”.
Fragment plakatu
Fragment plakatuFoto: materiały promocyjne

Gość Polskiego Radia 24 tłumaczył kim są bohaterowie jego przedstawienia. - To jest margines społeczny w cudzysłowie. Reszka pisze zazwyczaj o ludziach z niższych warstw społecznych, ale przekrój tematów jest dość duży. Są tam tematy o religijności Polaków, przemocy, biedzie czy seksualność osób niepełnosprawnych. To nie są grupy, które są blisko kamery telewizyjnej czy mikrofonu radiowego, Paweł Reszka ich wyszukuje i oddaje im głos. Łatwo jest mówić o patologii, ale zrozumieć tego, komu przylepia się taką łątkę, to już nie jest łatwe – powiedział Kuba Kowalski.

Reżyser wyjaśniał też dlaczego ważne jest podejmowania problemów osób z niższych klas społecznych. - Bohaterowie przedstawienia są mniejszością, ale to elastyczna kategoria. Nam się często wydaje, że jesteśmy w większości, po czym bardzo łatwo może się okazać, że myślimy o czymś odrębnie, inaczej, a wtedy możemy się stać takim metaforycznym marginesem. Poszanowanie ludzi i umiejętność wysłuchania tych, którzy z różnych powodów znaleźli się na marginesie i są grupą, która jest biedniejsza, jest dzisiaj wartością deficytową. Stąd pomysł w spektaklu, by im oddać głos i na ich problemach się skupić – mówił Kowalski.

W 2016 roku Paweł Piotr Reszka otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Jury 7. edycji prestiżowej nagrody doceniło jego debiutancki zbiór reportaży "Diabeł i tabliczka czekolady".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 11:17


Zobacz więcej na temat: Lublin reżyser
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Kosmos" Gombrowicza na deskach Teatru Starego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 11:45
– Ten świat jest niezwykły, mechaniczny – tak o "Kosmosie" mówił w audycji Na Scenie aktor Błażej Peszek. Od końca listopada widzowie Teatru Starego w Krakowie mogą oglądać spektakl na podstawie powieści Witolda Gombrowicza. Reżyseruje Krzysztof Garbaczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Papieżyca" w Teatrze Ateneum. "To sztuka o całym społeczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2017 11:44
"Papieżyca" – wbrew pozorom – to nie sztuka o przeszłości, kiedy to na Stolicy Piotrowej w IX wieku miała zasiąść kobieta, Joanna. Przedstawienie, wystawiane na deskach stołecznego Teatru Ateneum, to wizja dotycząca przyszłości. Gościem audycji Na Scenie był Edward Wojtaszek, reżyser.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„To pełnoprawne w całym swoim sztafażu spektakle teatralne”. Teatr impresaryjny

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 09:39
- Teatr impresaryjny to formuła, która powstała jako wyraz tęsknoty za czymś, co było kiedyś, ale niestety już się lekko rozpada. Wynika również z pewnej naturalnej potrzeby rynku – powiedział w programie Na Scenie aktor i reżyser Andrzej Strzelecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera przedstawienia "Ten drugi dom" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 11:35
Bohaterką dramatu Sharra White'a jest Juliana, kobieta po pięćdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja to jej największy atut, ale i największe obciążenie. Karierę naukową porzuciła na rzecz posady w firmie farmaceutycznej. Pewnego dnia w czasie prezentacji jej pamięć buntuje się po raz pierwszy. Sharr White opowiadając z brawurą o postępującym przypadku utraty pamięci, równocześnie pokazuje mechanizm wypierania złych doświadczeń uprawiany przez nas wszystkich. O przedstawieniu "Ten drugi dom" mówiła w audycji Na Scenie Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pytania o naturę człowieka w spektaklu "Wbrew swojej woli"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 12:00
"Wbrew swojej woli" to produkcja Grupy Supermarket, w której w obliczu wojny ofiara staje się katem, a kat ofiarą, tym samym stawiając pytania o naturę człowieka. O przedstawieniu w Teatrze Soho mówili w audycji Na Scenie aktorzy Modest Ruciński i Jakub Kamieński.
rozwiń zwiń