Spektakl "Z drugiej strony". Tak wyglądałby świat, gdybyśmy mówili to, co myślimy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 21:15
Z pozoru banalna historia dwóch wieloletnich małżeństw, z których jedno się rozpada, opowiada o przestrzeganiu konwenansów i kłamstwie, towarzyszącym nam częściej niż byśmy tego chcieli. Dramat "Z drugiej strony", napisany przez współczesnego francuskiego pisarza Floriana Zellera, wyreżyserował Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, który był gościem audycji Na Scenie.
Audio
  • 18.11.17 Zbigniew Rybka: „Na kłamstwie i fałszu nie można zbudować niczego trwałego (…)”
Premiera spektaklu Z drugiej strony miała miejsce 27.10.2017
Premiera spektaklu "Z drugiej strony" miała miejsce 27.10.2017Foto: teatr.radom.pl

Jak podkreślają twórcy, sztuka "Z drugiej strony" to rzecz o tym, co naprawdę myślimy, ale często boimy się tego, by to powiedzieć. Zbigniew Rybka podkreślił, że jest to główny zamysł spektaklu, by widzowie usłyszeli to, o czym myślą odgrywane przez aktorów postacie. Zdaniem reżysera był to pomysł, by wskazać problem dotyczący naszych życiowych wyborów.

- W momencie, gdy jeden z bohaterów spektaklu zaczyna myśleć o słowach lub sytuacji, w której uczestniczy, pozostali aktorzy zamierają w bezruchu. Taka stopklatka jest naszym pomysłem na to, by zaprezentować widzom konkretną kwestię. Przedstawienie ma ukazać to, jak wyglądałby świat, gdybyśmy mówili to, co myślimy. Niestety brniemy w kłamstwa, ale nie dlatego, że jesteśmy złymi ludźmi, ale chociażby po to, by nie urazić drugiego człowieka. Takie sytuacje mogą prowadzić do kłamstw rujnujących życie, z czym nie jesteśmy w stanie sobie poradzić – powiedział reżyser.

Zbigniew Rybka, wyjaśniając tytuł spektaklu, zaznaczył, że odnosi się on do dwóch stron ludzkich postaw. Z jednej mamy do czynienia z tym, co mówimy, a z drugiej z tym, co myślimy. – Tą drugą stroną jest wnętrze, które w wielu sytuacjach bywa kontrolerem naszych słów. Ile razy udaje nam się nie wypowiedzieć lub zmienić sens wiadomości po głębszej analizie i zastanowieniu się nad tym, co pragniemy przekazać – dodał.   

Audycję Na Scenie prowadziła Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/db

Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.11.17

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Dzień Świra" w teatrze. To nie jest adaptacja filmu

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 11:33
Poetycko, muzycznie i jeszcze bardziej dramatycznie niż w filmie Marka Koterskiego – tak przedstawia się "Dzień Świra" w reżyserii Michała Kołaczkowskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie. Na przedstawienie zapraszał w Polskim Radiu 24 Michał Kołaczkowski, reżyser teatralny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania teatralne: trzech aktorów, dwanaście charakterów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 11:33
Przedstawieniem "Wszystko o mężczyznach" Teatr Kamienica w Warszawie rozpocznie sezon po wakacjach. Spektakl opowiada o tym, czym jest męski świat. Opisuje damsko-męskie zależności i na 12-stu przykładach charakteryzuje męskie typy osobowości. Gościem Katarzyny Oklińskiej w Polskim Radiu 24 był Michał Lesień-Głowacki, aktor, który opowiadał o przedstawieniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Noc kretów" w reżyserii Philippe’a Quesne’a w Nowym Teatrze w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:51
Przedstawienie "Noc kretów" w reżyserii Philippe’a Quesne’a zostanie gościnnie pokazane na deskach Nowego Teatru w Warszawie w najbliższy piątek i sobotę, 22 i 23 września. O spektaklu opowiadał w Polskim Radiu 24 dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński.
rozwiń zwiń