„Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie” - biografia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 14:45
„Władysław Strzemiński – zawsze w awangardzie” to pierwsza próba naukowej biografii najważniejszego artysty polskiej awangardy.  O książce i artyście mówiły w audycji Warto Czytać autorki biografii - dr Iwona Luba i Ewa Paulina Wawer.
Audio
  • 2.07.17 Dr Iwona Luba i Ewa Paulina Wawer o pierwszej naukowej biografii Władysława Strzemińskiego.
Iwona Luba i Paulina Wawer
Iwona Luba i Paulina WawerFoto: PR24/AK

W swojej książce dr Iwona Luba i Ewa Paulina Wawer dokładnie analizują nieznane dotychczas dokumenty z rosyjskich archiwów wojskowych. Pokazują, jak w wyniku rewolucji, rozpada się dotychczasowy świat porucznika Strzemińskiego. On sam umiera jako saper i żołnierz, rodzi się natomiast, znany nam bezkompromisowy artysta.

Jak zaznaczyła dr Iwona Luba, przy tworzeniu biografii artysty autorkom udało nam dotrzeć do dokumentów i wielu archiwalnych, dotychczas nieznanych faktów. - Mamy potwierdzenie faktów, o których nikt nigdy wcześniej nie słyszał i nie wiedział. Także jego córka miała prawo o nich nie wiedzieć – wyjaśniła.

Z kolei dr Iwona Luba podkreśliła, że Władysław Strzemiński - najbardziej znany i zasłużony artysta polskiej awangardy XX wieku - „był przeznaczony do zupełnie innej kariery”. – Miał być i został świetnym wojskowym i wszystko wskazywało na to, że kariera wojskowego będzie toczyła się wyśmienicie. Toczyła się wyśmienicie, jednak tylko do maja 1916 roku – stwierdziła Ewa Paulina Wawer.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.07.17

Godzina emisji: 14:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska sztuka XX i XXI wieku w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 17:50
Dzieła Witkacego, Władysława Strzemińskiego czy Tamary Łempickiej. Galeria XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie to przekrój polskiej sztuki ostatnich stu lat. Po ekspozycji słuchaczy Polskiego Radia 24 oprowadzał Piotr Rypson, zastępca dyrektora MN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest sztuka awangardowa?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2017 19:29
Życie i śmierć Władysława Strzemińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Tego właśnie zagadnienia dotknął Andrzej Wajda w swoim ostatnim filmie „Powidoki”. Niedawna premiera produkcji była okazją do rozmowy na temat sztuki awangardowej, o której w „Rozpruwaczu kulturalnym” ze swoimi gośćmi postanowił porozmawiać Jakub Moroz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z czego żyją „wolne” zawody?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 16:30
Opublikowany niedawno raport „Sytuacja artystów w Polsce” pokazuje, że niepewność związaną z sytuacją finansową czują głównie literaci, dziennikarze, filolodzy, kompozytorzy, a także muzycy i śpiewacy. Gośćmi programu Kwadratura Kultury byli: Bożena Leszczyńska - prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Grzegorz Sieczkowski - niezależny publicysta, Mateusz Olszewski - student IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundacja Zaczytani.org wspiera chorych w szpitalach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 12:00
W tym roku, już po raz kolejny, fundacja Zaczytani.org przeprowadziła w największych miastach Polski zbiórkę książek. Lektury wkrótce trafią do szpitali, w ręce pacjentów – zarówno dzieci, jak i dorosłych. W Polskim Radiu 24 o działalności organizacji mówiły jej przedstawicielki: Agnieszka Pawlak i Katarzyna Nawrocka.
rozwiń zwiń