O poszukiwaniu siebie w powieści "Stancje"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 14:33
"Stancje" to nowa powieść Wioletty Grzegorzewskiej. Jej bohaterka – Wiolka, po maturze z rodzinnej wsi przyjeżdża do Częstochowy na studia polonistyczne. Życie w dużym mieście to dla dziewczyny wiele nowych wyzwań. Książka jest subtelną historią o dojrzewaniu, młodzieńczym zagubieniu, poszukiwaniu i poznawaniu samego siebie. Jej autorka była gościem audycji Warto Czytać.
Audio
  • 10.09.2017 Wioletta Grzegorzewska o powieści „Stancje”.
Okładka książki Stancje autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej.
Okładka książki "Stancje" autorstwa Wioletty Grzegorzewskiej.Foto: materiały prasowe

Wioletta Grzegorzewska mówiła, że odebrała Częstochowę jako miasto podszyte wsią, miejsce kultu religijnego, ruchu, barw, wędrówek i pielgrzymek.To jedno z bardziej intensywnych i ciekawych miast w Europie. To miasto kontrastów, święte miasto z jego ciemnymi stronami – oceniła.

Autorka podkreśliła, że jej bohaterka sama musi odnaleźć w mieście, rzucić na głęboką wodę i odciąć od korzeni. – Ta dziewczyna jest moim alter ego. Wychowali mnie starsi ludzie, nie byłam w stanie tego zmienić również w mojej bohaterce. Jest przypisem do mnie – wyjaśniała.

Wioletta Grzegorzewska wskazywała, że tytułowe stancje to inność, która pozwala Wiolce przyjrzeć się światu, jest dla niej jednak również bardzo niebezpieczna. – Wiolka musi zbuntować się przeciw tradycji i kobietom w jej rodzinie, by mogła się odnaleźć, poznać różne światy – tłumaczyła.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 90., które – zdaniem autorki – były bardzo barwnym i szalonym czasem. – Trzeba im się przyjrzeć, bo z nich wynika współczesna Polska. Jeśli nie przyjrzymy się czasom transformacji, nie zrozumiemy pewnych mechanizmów i rozbrykania kapitalizmu w Polsce – podsumowała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Luiza Bebłot

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Warto czytać w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 14:15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Mroczne tajemnice angielskiej wsi w powieści "Przeszłość"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2017 14:30
"Przeszłość" to bardzo brytyjska w swym klimacie książka, w której pod płaszczykiem zasad i dobrego wychowania ukrywa się sporo emocji oraz tajemnic. Autorka po mistrzowsku kreśli intymny portret rodziny, której członkowie pod płaszczykiem dobrego pochodzenia, wykształcenia i statusu materialnego, skrzętnie skrywają pożerające ich namiętności isekrety. Katarzyna Malita, tłumaczka książki Tessy Hadley była gościem audycji Warto czytać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwoje" - powieść o miłości autorstwa dwóch tłumaczy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 14:45
Ona prowadzi antykwariat – żyje wspomnieniem swej dawnej miłości i historiami, które kryją się w antykwarycznych eksponatach. On - mężczyzna po przejściach, który niczego już nie oczekuje, zauważa ją przez szybę witryny i nie potrafi już zapomnieć. O książce "Dwoje" w audycji Warto Czytać opowiadali jej autorzy, przyjaciele od dwudziestu lat - Anna Górecka i Andrzej Kopacki.
rozwiń zwiń