Co z naszymi emeryturami? 10 tys. zł premii za dodatkowe lata pracy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 11:26
Rząd pracuje nad systemem zachęt do tego, by Polacy pozostawali na rynku pracy. Najnowszy pomysł Ministerstwa Rozwoju zakłada, by każdy, kto przepracuje dodatkowo dwa lata otrzymał około 10 tys. złotych premii. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Bogdan Grzybowski z OPZZ.
Audio
  • 20.03.17 Bogdan Grzybowski: kobiety zdają sobie sprawę, że będą miały niskie emerytury, stąd częściej decydują się na późniejsze odejście z pracy.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay/beejees

Jak przypomniał Jeremi Mordasewicz, obecnie obowiązujący wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn ustalono 80 lat temu. Jednak od tego czasu nasze życie wydłużyło się o ponad 15 lat. - Rząd obniżył iek emerytalny i teraz próbuje znaleźć sposób, aby zniechęcić ludzi do przechodzenia na emeryturę. Skąd wziąć pieniądze na premie dla emerytów? – pytał gość audycji

Premia za dłuższą pracę, to zdaniem Jeremiego Mordasewicza zła i szkodliwa propozycja, ponieważ narusza fundamentalną zasadę obecnego systemu, że każdy z nas przechodząc na emeryturę otrzyma tyle, ile zgromadził. - Te pieniądze nie biorą się znikąd, ponieważ ludzie będą w tej sytuacji dużej opłacać składki, a jednocześnie skracają swój okres pobierania emerytury. Rząd wie, że popełnił błąd. Skoro nasze życie się wydłuża, to jeżeli chcemy mieć godne emerytury - musimy dłużej pracować – powiedział gość audycji.

Jak stwierdził Bogdan Grzybowski, to jeden z rozważanych wariantów kręgu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ale zdaniem OPZZ będzie to bodziec do pozostania na rynku pracy dla osób o najniższych zarobkach i urzędników. - Osoby pracujące fizycznie, raczej nie skorzystają z tej oferty. To nie jest jednak jedyny pomysł, aby zachęcić do dłuższej aktywności zawodowej – dodał gość audycji.

Więcej w nagraniu. Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Audycje Kapitał i Praca w Polskim Radiu 24

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 16.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emeryci stracą prawo dorabiania?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 14:35
Nawet 350 tys. pracujących emerytów może stanąć przed wyborem: pensja czy świadczenia z ZUS. Obecnie ograniczenia w zarobkowaniu dotyczą wyłącznie osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. ZUS chce jednak, by po przywróceniu wieku emerytalnego 60 i 65 lat, dotyczyły wszystkich emerytów. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekonomista Marek Zuber i Marek Lewandowski ("NSZZ Solidarność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propozycje OPZZ dotyczące uzdrowienia systemu emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 19:07
Obniżenie wieku emerytalnego nie kończy prac nad systemem emerytalnym. Ministerstwo pracy zarządziło przegląd systemu emerytalnego. O rozwiązaniach proponowanych przez związkowców mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Grzybowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"ZUS to nie bank". Co z naszymi emeryturami?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 17:43
"Nie możemy traktować wkładu emerytalnego jako swego rodzaju rachunku oszczędnościowego na starość" - miał powiedzieć wiceministe pracy Marcin Zieleniecki podczas posiedzenia sejmowej komisji polityki społecznej, gdy omawiano rządowy Przegląd systemu emerytalnego. Co to oznacza dla przyszłych emrytów? Sprawę skomentowali w audycji "Kapitał i Praca" Wiesława Taranowska (OPZZ), Wojciech Nagel (Business Centre Club) i Bogna Nowak-Turowiecka (Związek Rzemiosła Polskiego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finansowe zachęty do nieprzechodzenia na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 11:08
Jak napisał poniedziałkowy "Puls Biznesu", bonusem 10 000 +, wypłacanym po dwóch latach od osiągnięcia wieku emerytalnego, rząd chce zachęcić do pozostania na rynku pracy". Również "Dziennik Gazeta Prawna" tego dnia poinformował o takim dodatku.  O takim rozwiązaniu rozmawiali w Pulsie Gospodarki Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego), ekonomista Marek Zuber i Maciej Witucki (Work Service).
rozwiń zwiń