PSL chce skrócenia czasu pracy o godzinę dziennie dla rodziców dzieci do lat 10

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 16:09
Według projektu zmian rodzice zachowywaliby dotychczasowe wynagrodzenie. Pomysł spotkał się z krytyką ze strony przedsiębiorców. Projekt trafił do konsultacji społecznych. O  czasie pracy w audycji Kapitał i Praca mówili Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”, poseł PSL Mieczysław Kasprzak i Marcin Dylowicz z OPZZ.
Audio
  • 01.05.2017 Grzegorz Baczewski, Marcin Dylowicz, Mieczysław Kasprzak i Marek Lewandowski o skróceniu czasu pracy dla rodziców dzieci do lat 10.
Według danych Eurostatu czas pracy Polaków jest dłuższy o 3 godziny niż średnia europejska.
Według danych Eurostatu czas pracy Polaków jest dłuższy o 3 godziny niż średnia europejska.Foto: flickr/pruzhevskaya.photo

Przedsiębiorcy zarzucają PSL, że to oni poniosą koszty tej zmiany. Według Grzegorza Baczewskiego wprowadzenie cezury wiekowej dla dziecka na 10 lat jest niezrozumiałe. – Ten projekt oznacza, że będziemy mieli pracownika o 13 proc. czasu mniej, przy zachowaniu wcześniejszego wynagrodzenia. Za tę samą pracę taki pracownik będzie otrzymywał takie samo wynagrodzenia jak pracownik, który pracuje 8 godzin. Koszty poniosą również rodzice, ponieważ pracodawcy nie będą chcieli ich zatrudniać.– mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Marek Lewandowski, PSL powinien wprowadzić ten projekt, gdy był u władzy. – Wolałbym by politycy w relacjach między pracownikami a pracodawcami przestali szukać okazji, by jednych wykończyć kosztem drugich. Od polityków oczekujemy, by stworzyli nam warunki do takich rozmów i stali na straży przestrzegania zawartych konwencji. Tego typu projekt jest potrzebny, ale może zacznijmy od przywrócenia wolnej niedzieli – powiedział Lewandowski.

Według danych Eurostatu czas pracy Polaków jest dłuższy o 3 godziny niż średnia europejska. Jak podkreślał Mieczysław Kasprzak, Polacy pracują za dużo i zbyt ciężko. – Dziwi mnie stanowisko „Solidarności”. Niedziela wolna od pracy jest dobra, ale godzina wolna dla rodziny jest zła? Polacy pracują najdłużej w Europie, dlatego uważam, że wprowadzenie takiej godziny dla rodziny byłoby korzystne – stwierdził poseł

Przedstawiciel OPZZ Marcin Dylowicz również stwierdził, że projekt jest nieprzemyślany. – Ucięcie godziny w przypadku pracy w biurze nie jest trudne, ale musimy sobie zdawać sprawę, że pracownicy w systemie zmianowym, czyli np. lekarze, górnicy, policjanci nie mogą się poddać tym zmianom. Np. w marcu byłyby to 23 godziny i tak pracownik pracowałby o 3 dni mniej, a w całym roku o miesiąc mniej – wskazywał związkowiec.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/kk

Kapitał i Praca w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 01.05.17

Godzina emisji: 15:33


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

7-godzinny dzień pracy dla rodziców dzieci do 10. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:55
Rodzice dzieci w wieku do 10 lat o godzinę krócej w pracy – taki projekt trafił do konsultacji społecznych. Jego celem miałoby być wsparcie rodzin z dziećmi, ale tak naprawdę oznacza on skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin dla tej grupy pracujących. O pomyśle mówiła w Polskim Radiu 24 mec. Monika Gładoch, ekspert ds. rynku pracy.
rozwiń zwiń