X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PSL chce skrócenia czasu pracy o godzinę dziennie dla rodziców dzieci do lat 10

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 16:09
Według projektu zmian rodzice zachowywaliby dotychczasowe wynagrodzenie. Pomysł spotkał się z krytyką ze strony przedsiębiorców. Projekt trafił do konsultacji społecznych. O  czasie pracy w audycji Kapitał i Praca mówili Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan, Marek Lewandowski z NSZZ „Solidarność”, poseł PSL Mieczysław Kasprzak i Marcin Dylowicz z OPZZ.
Audio
  • 01.05.2017 Grzegorz Baczewski, Marcin Dylowicz, Mieczysław Kasprzak i Marek Lewandowski o skróceniu czasu pracy dla rodziców dzieci do lat 10.
Według danych Eurostatu czas pracy Polaków jest dłuższy o 3 godziny niż średnia europejska.
Według danych Eurostatu czas pracy Polaków jest dłuższy o 3 godziny niż średnia europejska.Foto: flickr/pruzhevskaya.photo

Przedsiębiorcy zarzucają PSL, że to oni poniosą koszty tej zmiany. Według Grzegorza Baczewskiego wprowadzenie cezury wiekowej dla dziecka na 10 lat jest niezrozumiałe. – Ten projekt oznacza, że będziemy mieli pracownika o 13 proc. czasu mniej, przy zachowaniu wcześniejszego wynagrodzenia. Za tę samą pracę taki pracownik będzie otrzymywał takie samo wynagrodzenia jak pracownik, który pracuje 8 godzin. Koszty poniosą również rodzice, ponieważ pracodawcy nie będą chcieli ich zatrudniać.– mówił gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Marek Lewandowski, PSL powinien wprowadzić ten projekt, gdy był u władzy. – Wolałbym by politycy w relacjach między pracownikami a pracodawcami przestali szukać okazji, by jednych wykończyć kosztem drugich. Od polityków oczekujemy, by stworzyli nam warunki do takich rozmów i stali na straży przestrzegania zawartych konwencji. Tego typu projekt jest potrzebny, ale może zacznijmy od przywrócenia wolnej niedzieli – powiedział Lewandowski.

Według danych Eurostatu czas pracy Polaków jest dłuższy o 3 godziny niż średnia europejska. Jak podkreślał Mieczysław Kasprzak, Polacy pracują za dużo i zbyt ciężko. – Dziwi mnie stanowisko „Solidarności”. Niedziela wolna od pracy jest dobra, ale godzina wolna dla rodziny jest zła? Polacy pracują najdłużej w Europie, dlatego uważam, że wprowadzenie takiej godziny dla rodziny byłoby korzystne – stwierdził poseł

Przedstawiciel OPZZ Marcin Dylowicz również stwierdził, że projekt jest nieprzemyślany. – Ucięcie godziny w przypadku pracy w biurze nie jest trudne, ale musimy sobie zdawać sprawę, że pracownicy w systemie zmianowym, czyli np. lekarze, górnicy, policjanci nie mogą się poddać tym zmianom. Np. w marcu byłyby to 23 godziny i tak pracownik pracowałby o 3 dni mniej, a w całym roku o miesiąc mniej – wskazywał związkowiec.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/kk

Kapitał i Praca w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 01.05.17

Godzina emisji: 15:33


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

7-godzinny dzień pracy dla rodziców dzieci do 10. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 11:55
Rodzice dzieci w wieku do 10 lat o godzinę krócej w pracy – taki projekt trafił do konsultacji społecznych. Jego celem miałoby być wsparcie rodzin z dziećmi, ale tak naprawdę oznacza on skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin dla tej grupy pracujących. O pomyśle mówiła w Polskim Radiu 24 mec. Monika Gładoch, ekspert ds. rynku pracy.
rozwiń zwiń