X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obniżenie wieku emerytalnego. Czekają nas głodowe emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 16:58
W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat. Eksperci obawiają się, że wniosków o emerytury w tym wieku będzie bardzo dużo, co wpłynie na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w efekcie na budżet państwa. Rozmawiali o tym w programie Kapitał i Praca Piotr Szumlewicz (OPZZ), Waldemar Lutkowski (Forum Związków Zawodowych) i dr Wojciech Nagel (Business Center Club).
Audio
  • 8.05.17 Wiesława Taranowska, Piotr Szumlewicz i Wojciech Nagel o obniżeniu wieku emerytalnego.
Mat. ilustracyjne
Mat. ilustracyjneFoto: pixabay/beejees

Jak podkreślił Piotr Szumlewicz, polskie zmiany w systemie emerytalnym są postawione na głowie. - Teraz obniża się wiek emerytalny i dopiero po tych zmianach mówi się, że będą strasznie niskie emerytury i zachęca się ludzi do pracy – zauważył.


Wojciech Nagel (L) i Piotr Szumlewicz (P) Wojciech Nagel (L) i Piotr Szumlewicz (P)

Dodał, że kluczowym problemem jest m.in. bardzo duża ilość umów nieoskładkowanych. - Coraz więcej ludzi nie płaci składek, przez co czekają ich głodowe emerytury. Mamy też limit 30-krotnosci średniego miesięcznego wynagrodzenia więc najbogatsi też mało wpłacają do wspólnego systemu. Trudno więc się dziwić, że ZUS jest w kryzysie – stwierdził Szumlewicz.

Wojciech Nagel odniósł się z kolei do osób starszych czynnych zawodowo. - Jestem za tym, by kwalifikowane zasoby pracy pracowników starszych i doświadczonych pozostawały i by pracowały one dłużej. To kapitał dla pracodawcy. Istotnym pytaniem jest jednak to, na ile ta świadomość istnieje wśród pracodawców – podsumował.

Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic wyborczych PiS. Nowe przepisy nie zmuszają jednak do przejścia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku. Zainteresowani sami o tym zdecydują, a mają im w tym pomóc informacje z ZUS o wysokości świadczenia, na jakie mogą liczyć.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 8.05.17

Godzina emisji: 15:33

Zobacz więcej na temat: społeczeństwo emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także