Obniżenie wieku emerytalnego. Czekają nas głodowe emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 16:58
W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat. Eksperci obawiają się, że wniosków o emerytury w tym wieku będzie bardzo dużo, co wpłynie na sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w efekcie na budżet państwa. Rozmawiali o tym w programie Kapitał i Praca Piotr Szumlewicz (OPZZ), Waldemar Lutkowski (Forum Związków Zawodowych) i dr Wojciech Nagel (Business Center Club).
Audio
  • 8.05.17 Wiesława Taranowska, Piotr Szumlewicz i Wojciech Nagel o obniżeniu wieku emerytalnego.
Mat. ilustracyjne
Mat. ilustracyjneFoto: pixabay/beejees

Jak podkreślił Piotr Szumlewicz, polskie zmiany w systemie emerytalnym są postawione na głowie. - Teraz obniża się wiek emerytalny i dopiero po tych zmianach mówi się, że będą strasznie niskie emerytury i zachęca się ludzi do pracy – zauważył.


Wojciech Nagel (L) i Piotr Szumlewicz (P) Wojciech Nagel (L) i Piotr Szumlewicz (P)

Dodał, że kluczowym problemem jest m.in. bardzo duża ilość umów nieoskładkowanych. - Coraz więcej ludzi nie płaci składek, przez co czekają ich głodowe emerytury. Mamy też limit 30-krotnosci średniego miesięcznego wynagrodzenia więc najbogatsi też mało wpłacają do wspólnego systemu. Trudno więc się dziwić, że ZUS jest w kryzysie – stwierdził Szumlewicz.

Wojciech Nagel odniósł się z kolei do osób starszych czynnych zawodowo. - Jestem za tym, by kwalifikowane zasoby pracy pracowników starszych i doświadczonych pozostawały i by pracowały one dłużej. To kapitał dla pracodawcy. Istotnym pytaniem jest jednak to, na ile ta świadomość istnieje wśród pracodawców – podsumował.

Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z głównych obietnic wyborczych PiS. Nowe przepisy nie zmuszają jednak do przejścia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku. Zainteresowani sami o tym zdecydują, a mają im w tym pomóc informacje z ZUS o wysokości świadczenia, na jakie mogą liczyć.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 8.05.17

Godzina emisji: 15:33

Zobacz więcej na temat: społeczeństwo emerytura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak